۰۸ فروردين ۱۳۹۹ ۱۶:۴۹
کد خبر: ۲۹۳۱۶۸
امیر محمود حریرچی

پژوهشگر مسائل اجتماعی، سهم هر یک از شهروندان در مقابله با کرونا را عملکرد مسئولانه آنها عنوان کرد و گفت: مردم در قبال هم احساس مسئولیت کنند و به هم دلگرمی دهند و اخبار خوب و مفید نشر دهند.

به گزارش عطنا و به نقل از ایرنا، «امیرمحمود حریرچی» اظهار داشت: ما در دوران دفاع مقدس امتحان خود پس داده‌ و نشان داده‌ایم که همدل و یکصدا هستیم و توان عبور از بحران‌ها را داریم.


این متخصص سلامت عمومی، علت پیروزی در جنگ تحمیلی را همدلی و همراهی میان مردم و مسئولان دانست و افزود: در آن دوران فاصله مردم و مسئولان حداقلی بود و همه به یک شکل زندگی می‌کردند.


حریرچی افزود: الان هم می‌خواهیم امتحان بزرگی پس دهیم و مطمئنم از این امتحان هم روسفید بیرون می‌آییم به شرطی که همه احساس مسئولیت کنیم.


وی به فداکاری پزشکان و پرستاران در شرایط بحران کرونا اشاره کرد و افزود: شاهدیم که چطور با دست خالی، دست اندرکاران حوزه بهداشت جانفشانی می‌کنند و اینکه بخواهیم این ایثارها را نبینیم و جامعه پزشکی و پرستاری را تضعیف کنیم، خلاف اخلاق و شئونات است.


این جامعه‌شناس، دامن زدن برخی افراد، رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی داخلی و خارجی به اخبار منفی و سیاه را یادآور شد و گفت: الان وقت بهانه‌گیری، ایراد گرفتن و نبش قبر نیست بلکه باید الان ببینیم سهم هر کدام از ما در جلوگیری از شیوع این ویروس چیست.به کارگیری ظرفیت‌های فرهنگ دینی برای مهار کرونا/ احساس مسئولیت پروتکل ندارد

حریرچی سهم هرکس را عملکرد مسئولانه‌اش عنوان و تصریح کرد: دین و باورهای ما الان کاربردش را نشان می‌دهد و لازم است کسانی که در این زمینه مسئولیت دارند ورود کنند و ظرفیت‌های فرهنگ دینی را در خدمت مهار کرونا قرار دهند.


استاد مددکاری اجتماعی گفت: احساس مسئولیت پروتکل ندارد و در ذهن ماست؛ به طور مثال یک جوان قوی ممکن است مبتلا باشد اما آثار بیماری کرونا را نداشته باشد اما همین جوان باید احساس مسئولیت کند و ماسک بزند تا دیگران را آلوده نکند.


حریرچی از مردم خواست در این شرایط رعایت مسائل بهداشتی را به هم یادآوری کنند و افزود: ما الان باید موارد بهداشتی را به هم یادآوری کنیم و به هم دلگرمی دهیم و از انتشار خبرهای منفی پرهیز کنیم؛ الان جای کینه‌ورزی نیست که بگوییم دولت خوب یا بد عمل کرده است و مردم را دلسرد کنیم.


این آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه هر چقدر با احساس مسئولیت، به هم دلگرمی دهیم تا سیستم ایمنی بدن خودمان و دیگران را تقویت کنیم، تصریح کرد: این ویروس حداکثر دو ماه دیگر مهمان ما خواهد بود و تا وقتی که هست باید از افسردگی و دلسردی خودمان و دیگران جلوگیری کنیم زیرا این عوامل، سیستم ایمنی بدن را مختل می‌کنند و به کرونا فرصت حمله می‌دهند.


حریرچی به تنگناهای حوزه بهداشت و درمان کشور اشاره کرد و افزود: باید برای تهیه لوازم مورد نیاز پزشکان و پرستاران در خط مقدم مبارزه تلاش کنیم و از همکاری‌های بین المللی بهره مند شویم و از تجربیات آنها استفاده کنیم زیرا این بیماری، جهانی است.


وی درباره نقش فضای مجازی در مهار کرونا هم گفت: فضای مجازی تا جایی که اطلاعات درست را بدون ایجاد دلهره به شکل علمی منتشر می‌کرد، موفق بود.


حریرچی با بیان اینکه میزان مرگ و میر کرونا در بدترین شرایط سه درصد است، گفت: در مورد سالمندان دارای بیماری زمینه‌ای ریوی و قلبی و کلیوی و سرطان، میزان مرگ و میر تنها هفت درصد است.  نگاه علمی این است که نباید دچار اضطراب شد اما باید مراقبت کرد و مراقب دیگران نیز بود.


این جامعه‌شناس، از مردم خواست برای اطمینان از سلامتی خود از روش‌هایی غیرحضوری بهره ببرند و در ادامه افزود: نباید به کادر بهداشتی درمانی فشار آورند که حتما ما را بستری کنید زیرا آنها الان در وضعیت خوبی نیستند.


حریرچی با اشاره به بازار داغ شایعات و اخبار و گزارش‌های جعلی در فضای مجازی گفت: آنها که در فضای مجازی کلیپ می‌سازند و منتشر می‌کنند که دارو و تجهیزات پزشکی نیست باید بدانند که الان وقت آزار دادن مردم نیست.


وی مردم را در شرایط شیوع کرونا به دو دسته تقسیم کرد مردمی که عامدانه و غیرعالمانه ایجاد وحشت می کنند و در مقابل مردمی که عالمانه ایجاد امید می کنند؛ امیدی که کاذب نیست و براساس مستندات است و باعث بالابردن سیستم دفاعی انسان می‌شود.صداوسیما دنبال سیاسی کاری نباشد

حریرچی با بیان اینکه شبکه‌های مجازی را نباید الان فقط وسیله سرگرمی ببینیم، تصریح کرد: صداوسیما هم باید دست از سیاسی کاری در این شرایط بردارد و در کنار دولت باشد و برنامه‌های سرگرم کننده به‌ویژه برای بچه‌ها تولید کند زیرا کودکان بیشتر از بزرگسالان به دلیل در خانه ماندن در معرض آسیب روانی هستند.


این جامعه‌شناس خطاب به مسئولان گفت: مسئولان با صداقت جلو بیایند و فاصله با مردم را کمتر کنند؛ صدها هزار شهید برای وطن دادیم و باید مردم و مسئولان قدر خون آنها را بدانند.


حریرچی از تعطیلی مجلس انتقاد کرد و افزود: در شرایطی که نیازمند تجهیزات پزشکی و... هستیم و مصوبات مجلس می‌تواند کمک کننده باشد مجلس تعطیل است.


وی معتقد است مسئولان با شفاف سازی و رفتار صادقانه می‌توانند شیوع کرونا را به فرصتی برای تقویت اعتماد و سرمایه اجتماعی تبدیل کنند.باید تامین اجتماعی جامع و فراگیر ایجاد کنیم

حریرچی با اشاره به صدمات اقتصادی کرونا برای بخشی از مردم ایران گفت: این صدمات در همه جای دنیا اتفاق افتاده است اما در برخی کشورها سیستم تامین اجتماعی قوی دارند و در این شرایط بحران به مردم کمک می‌کنند.


وی با بیان اینکه ضعیف بودن تامین اجتماعی یکی از نقاط ضعف کشور ماست، گفت: شیوع کرونا فرصتی است تا تامین اجتماعی جامع و فراگیر را ایجاد کنیم و دادن دفترچه بیمه به مردم تنها کار یک نظام تامین اجتماعی نیست.


حریرچی با بیان اینکه حداقل حقوق مردم این است که درآمد و مخارج آنها با هم بخواند و از آموزش و بهداشت رایگان برخوردار باشند، خاطرنشان کرد: اگر تامین اجتماعی را تقویت کنیم دلگرمی ایجاد می شود و فرد نگران نیست که اگر به خاطر شیوع کرونا، مغازه اش را تعطیل کند یا بیکار شود، معاش خانواده‌اش به خطر بیافتد.


او توجه به برنامه‌های راهبردی و طولانی مدت را ضروری دانست و افزود: ما باید دنبال توسعه همه جانبه و پایدار باشیم و در همه ابعاد اقتصادی سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... توسعه پیدا کنیم.


این کارشناس ارشد مسائل اجتماعی، رفاه عمومی در برنامه‌های توسعه را ضعیف عنوان کرد و گفت: برنامه‌های توسعه‌ای ما کمتر به مباحث رفاهی پرداخته‌اند و این برای همه برنامه‌های توسعه اجرا شده و این یک ضعف است.


حریرچی به تحقیقات دانشجویی و غیر دانشجویی درباره وضعیت اجتماعی کشور اشاره کرد و گفت: اینها نباید در آرشیوها خاک بخورند و باید مورد توجه مسئولان قرار گیرند و در تصمیم‌سازی‌ها از آنها استفاده شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟

تربیت جنسی امری ضروری است و آموزش آن را از هر سنی که کودک شروع به سوال پرسیدن می کند باید شروع کرد. اما به طور کلی اولین زمان برای این آموزش 3 تا 5 سالگی است. چون کودک در این برهه سنی کنجکاوی هایی دارد
فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا مطرح کرد

فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است

یک استاد دانشگاه معتقد است: «نهادهای دولتی و حاکمیتی نقش مهمی در اعتماد عمومی دارند و در واقع عملکرد نهادهای اجتماعی و سیاسی است که اعتماد را خلق می‌کند یا باعث کاهش آن می‌شود.»
فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا:

فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم

در حال حاضر در معرض تهدید جدی هستیم. طرح مجلس درباره ساماندهی فضای مجازی اولین گام در جهت داشتن برنامه برای مدیریت فضای مجازی است و البته نباید به روش‌های نادرست مثل قطع کردن اینترنت روی بیاوریم.
مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟
بررسی قوانین اینترنت در کشورهای دیگر (1)

مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟

TikTok و WeChat دو شبکه اجتماعی چینی هستند که در دنیا با استقبال روبه‌رو شده‌اند، اما در زمان ریاست جمهوری ترامپ استفاده از این اپلیکیشن‌ها در امریکا به دلیل نگرانی های امنیتی ممنوع اعلام شد.
پر بازدیدها
آخرین اخبار