۲۹ فروردين ۱۴۰۱ ۰۷:۰۰
کد خبر: ۳۰۳۷۳۷

عطنا - مهدی پازوکی اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با ایسکانیوز در خصوص تصمیم دولت برای مبارزه با گرانی و الزامات این تصمیم گفت: دولت باید سلامت اقتصادی را به اقتصاد ایران برگرداند. این سلامت و انضباط اقتصادی با مدیران فعلی امکان‌پذیر نیست. الان در بیشتر وزارتخانه‌ها، مدیرانی قرار دارند که فاقد دانش و توان علمی هستند. افرادی در این بخش‌ها کار می‌کنند که ظاهر ارزشی دارند اما وقتی کاری را بلد نیستند و مسئولیتی را می‌پذیرند، نهایت بی‌تقوایی است.

وی عنوان کرد: در سازمان برنامه، به جای استفاده از نیروهای توانمند بیشتر از افرادی شده که به ظاهر سلامت اخلاقی دارند. همین باعث شده معدل کاری دولت پایین بیاید. در وزارت صمت هم به همین شکل است. این مسائل باعث شده معدل مدیران کشور پایین بیاید و البته با این مدیران کوچک، نمی‌توان انضباط اقتصادی ایجاد و با گرانی مبارزه کرد. افرادی باعث وضع موجود شده‌اند که نگذاشته‌اند مدیران کارآمد فعالیت کنند.

پازوکی گفت: برخی از مدیرانی که در هیات رئیسه بانک‌ها هستند، اصلا تحصیلات و دانش کافی برای درک نظام بانکی ندارند. یکی از دلایل موفقیت ترکیه در کنترل نرخ تورم، دکتر کمال درویش بود که معاون بانک جهانی بود. اما الان اگر فردی در ایران کارشناس بانک جهانی باشد، این تصور ایجاد می‌شود که عامل کشورهای خارجی است.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: الان مشکلی که وجود دارد این است که دولت به لحاظ مدیریت ضعیف شده و تنها راهکار آن برخورد علمی با مساله است. مثلا معاون وزیر صمت چند روز پیش گفته بود که قیمت‌ها باید به قبل از عید بازگردد. باید این فرد را مواخذه کرد چون اقتصاد، دستورپذیر نیست. باید ساختار اقتصادی را اصلاح کرد. قیمت‌ها با تحکم درست نمی‌شود.

وی ادامه داد: دولت در حال بازگشت به سیاست‌های اقتصاد دولتی است. باید اگر قصد کنترل و مهار نقدینگی را داریم، زمینه را فراهم کنیم و برخی نهادهای سیاسی را از اقتصاد کنار بگذاریم. باید مردم وارد صحنه اقتصادی شوند. نرخ تورم سال قبل بالای ۴۰ درصد بود اما حداقل دستمزد را ۵۷ درصد افزایش داده‌اند. این سیاست‌های پوپولیستی، کارگر را بیچاره می‌کند. ۳۰ درصد ساخت مسکن مربوط به نیروی انسانی است. وقتی این رقم افزایش دستمزد را برای نیروی کار در نظر می‌گیریم، در حقیقت هزینه ساخت مسکن را افزایش داده‌ایم.

پازوکی گفت: افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد یکی از نابخردانه‌ترین اقدامات است که نشان می‌دهد علم و عقل و درایت بر سیستم اقتصادی حاکم نیست. باید افرادی که این تصمیم را گرفته‌اند بازخواست کرد چون در نهایت این تصمیم به افراد ضعیف فشار وارد می‌کند.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دامن زده است/ بوروکراسی در ایران نفس اقتصاد را گرفته است
یک استاد اقتصاد در گفتگو با عطنا:

فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دامن زده است/ بوروکراسی در ایران نفس اقتصاد را گرفته است

«اگر ما با حجم بالایی از این بیکاران مواجه هستیم، دلیل آن ضعف اقتصاد کشور همچون پایین بودن سرمایه‌گذاری، اقتصاد کوچک، فضای کسب و کار نامطلوب و ارتباط اقتصادی بد با دنیای خارج است.»
توصیه‌های جواد صالحی اصفهانی به دولت سیزدهم
در گفتگوی اختصاصی با عطنا مطرح شد

توصیه‌های جواد صالحی اصفهانی به دولت سیزدهم

اتخاذ رویکری متعادل در تجارت مهم است. تجارت با چین اهمیت دارد ولی باید در محیطی رقابتی انجام گیرد. در این زمینه اروپا نقش مهمی دارد ولی روسیه چنین نیست، چراکه آنها هم مانند ایران صادرکنندۀ انرژی هستند
آینده بازار بورس؛ اصلاحی یا ریزشی؟
یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

آینده بازار بورس؛ اصلاحی یا ریزشی؟

اتفاق‌های چند ماه اخیر اثرات خود را بر قیمت نمادها در بازار سرمایه گذاشته‌ و به نظر می‌رسد در حال حاضر نیاز به یک اصلاح یا استراحت دارد. از این به بعد اگر قرار است شاهد روند متفاوتی باشیم باید منتظر اخبار...
راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران

در صورت ادامه سوء مدیریت داخلی، تداوم تحریم ها و مشکلات مربوط به فقدان برنامه منسجم برای کنترل شیوع ویروس کرونا، امسال و سال های آتی، زنگ خطر شعله ورتر شدن تورم های بالاتر در اقتصاد ایران به صدا در خواهد...
اقتصاد
رویکرد دانش بنیان یاری‌گر اقتصاد ایران است
حجت الاسلام علی بنایی در گفتگو با عطنا؛

رویکرد دانش بنیان یاری‌گر اقتصاد ایران است

استادیار دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است دستگاه های دولتی با استفاده از مشوق های لازم می‌توانند صنایع و شرکت های بزرگ را به سمت فعالیت های دانش بنیان و حمایت از آن ها سوق دهند.
پر بازدیدها
آخرین اخبار