۲۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۰۴
کد خبر: ۲۵۹۸۹۳
ولی تیموری در نشست «هم‌اندیشی چالش‌های گردشگری دیجیتال در بازار پرنوسان ارز»

مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری گفت: اگر قرار باشد که از داشته‌های کشورمان در حوزه گردشگری استفاده کنیم باید ساختارهای درونی صنعت، نیروی انسانی و ساختارهای حقوقی را اصلاح کنیم.


به گزارش عطنا، همایش «چالش‌های گردشگری دیجیتال در بازار پر نوسان ارز»، 17 مهرماه به همت خبرگزاری سیناپرس در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد. در این همایش دکتر منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ، دکتر ابراهیم پورفرج، رئیس هیئت‌مدیره جامعه تورگردانان ایران، دکتر ولی تیموری، مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری، دکتر حمیدرضا ضرغام بروجنی و دکتر پیام حنفی‌زاده عضو هیئت علمی گروه مدیریت صنعتی دانشگاه علامه طباطبائی به بیان نظرات خود پرداختند.


ولی تیموری، مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری با اشاره به شعار «گردشگری و تحول دیجیتالی»، اظهار کرد: تحولات فناوری اطلاعات و ارتباطات باعث شده است تا انسان با تغییرات سریع و شدیدی مواجه شود و درنتیجه فردی هم که تحت تأثیر این تغییرات است نگاه جدیدی به صنعت گردشگری پیدا کند، این امر موجب شده تا در گردشگری نیز که صنعتی انسان‌محور است تغییرات اساسی ایجاد شود.


وی انسان امروز را «گردشگر دیجیتال» برشمرد و افزود: گردشگر دیجیتال با حجم گسترده‌ای از اطلاعات و فناوری‌ها و به دنبال آن نیازهای متعددی روبرو است به همین دلیل صنعت گردشگری باید بتواند نیازهای این گردشگر را فراهم کند و برای پاسخ به تقاضاهای جدید متحول شود.


مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری، جامعه محلی و میزبان را هم مشمول این تغییر دانست و تأکید کرد: سازمان جهانی گردشگری خط‌مشی و اصولی را اعلام کرد که اگر مقاصد گردشگری نتوانند خود را تا سال ۲۰۱۵ با ویژگی‌های جدید تطبیق دهند، عملاً از عرصه رقابت در صنعت گردشگری حذف خواهند شد.


وی با اشاره به تعدد ساختارهای موردنیاز برای تحول در صنعت گردشگری تصریح کرد: نیروی انسانی که در صنعت فعالیت می‌کند باید بتواند خود را با قابلیت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات وفق دهد و از آن استفاده کند، همچنین لازم است تا ساختارهای حقوقی را هم در این حوزه مقرراتی وضع کنند تا نظم و امنیت بر این فضا حاکم باشد.


تیموری در ادامه گفت: ضروری است تا در ایران به نیروی انسانی فعال در حوزه گردشگری آموزش‌های لازم درزمینهٔ تحول دیجیتال داده شود زیرا ما هنوز نتوانسته‌ایم که در بخش دولتی و خصوصی فرایند استفاده از فناوری دیجیتال با اهداف و قابلیت‌هایی که برای آن در نظر گرفته‌شده را نهادینه کنیم.


وی با اشاره به‌ضرورت وجود ساختارهای حقوقی در فضای مجازی یادآور شد: وجود این ساختارها صاحبان مشاغل را به ورود به این عرصه تشویق می‌کند و این اطمینان را به آن‌ها می‌دهد که در صورت بروز مشکل پشتوانه‌ای حقوقی از آن‌ها حمایت به عمل می‌آورد.


مدیرکل دفتر مناطق نمونه و زیرساخت‌های گردشگری، با بیان اینکه تحول دیجیتالی امری ضروری است، تأکید کرد: مسائلی مثل تحریم باعث شده تا ما کماکان بدون بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات و با روش‌های سنتی کار کنیم.


وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد که از داشته‌های کشورمان در حوزه گردشگری استفاده کنیم باید ساختارهای درونی صنعت، نیروی انسانی و ساختارهای حقوقی را اصلاح کنیم و شرایط فعالیت در بستر فناوری دیجیتال را به وجود بیاوریم و لازمه آن استفاده از متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است، البته باید توجه داشت که تخصص به‌تنهایی فعالیت گردشگری موفق را به دنبال نمی‌آورد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دامن زده است/ بوروکراسی در ایران نفس اقتصاد را گرفته است
یک استاد اقتصاد در گفتگو با عطنا:

فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دامن زده است/ بوروکراسی در ایران نفس اقتصاد را گرفته است

«اگر ما با حجم بالایی از این بیکاران مواجه هستیم، دلیل آن ضعف اقتصاد کشور همچون پایین بودن سرمایه‌گذاری، اقتصاد کوچک، فضای کسب و کار نامطلوب و ارتباط اقتصادی بد با دنیای خارج است.»
توصیه‌های جواد صالحی اصفهانی به دولت سیزدهم
در گفتگوی اختصاصی با عطنا مطرح شد

توصیه‌های جواد صالحی اصفهانی به دولت سیزدهم

اتخاذ رویکری متعادل در تجارت مهم است. تجارت با چین اهمیت دارد ولی باید در محیطی رقابتی انجام گیرد. در این زمینه اروپا نقش مهمی دارد ولی روسیه چنین نیست، چراکه آنها هم مانند ایران صادرکنندۀ انرژی هستند
آینده بازار بورس؛ اصلاحی یا ریزشی؟
یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

آینده بازار بورس؛ اصلاحی یا ریزشی؟

اتفاق‌های چند ماه اخیر اثرات خود را بر قیمت نمادها در بازار سرمایه گذاشته‌ و به نظر می‌رسد در حال حاضر نیاز به یک اصلاح یا استراحت دارد. از این به بعد اگر قرار است شاهد روند متفاوتی باشیم باید منتظر اخبار...
راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران

در صورت ادامه سوء مدیریت داخلی، تداوم تحریم ها و مشکلات مربوط به فقدان برنامه منسجم برای کنترل شیوع ویروس کرونا، امسال و سال های آتی، زنگ خطر شعله ورتر شدن تورم های بالاتر در اقتصاد ایران به صدا در خواهد...
اقتصاد
رویکرد دانش بنیان یاری‌گر اقتصاد ایران است
حجت الاسلام علی بنایی در گفتگو با عطنا؛

رویکرد دانش بنیان یاری‌گر اقتصاد ایران است

استادیار دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است دستگاه های دولتی با استفاده از مشوق های لازم می‌توانند صنایع و شرکت های بزرگ را به سمت فعالیت های دانش بنیان و حمایت از آن ها سوق دهند.
پر بازدیدها
آخرین اخبار