۱۳ بهمن ۱۴۰۰ ۰۸:۳۹
کد خبر: ۳۰۳۴۵۶

عطنا - بر اساس گزارش جهانی مصرف مواد سال 2021، در سال 2020 بیش از 269 میلیون نفر در طی سال گذشته مواد اعتیادآور مصرف کرده بودند که بیشترین مصرف به مواد اعتیادآوری نظیر اکستازی، اپیوئیدها، آمفتامین، اکستازی و سپس کوکائین اختصاص داشت.

هر چند که مصرف قرص‌ ترامادول  در بین جوانان رشد قابل توجهی داشته است. بر اساس همین گزارش در بین سال‌های 2014 تا 2019 بیش از 84 درصد مواد مخدر در دنیا در کشور افغانستان تولید می‌شد. روند تولید و مصرف مواد محرک از سال 1998 تا 2018 رشد قابل توجهی داشته است و به بالاترین میزان خود طی دهه‌های اخیر رسیده است. مواد محرک جدید(NPS‌ها ) نیز رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و تعداد آن در سال 2018 به 541 مورد رسیده است.

با گسترش شبکه های اینترنتی فرصت مناسبی برای خرید و فروش مواد از طریق اینترنت از جمله سایت dark- net  افزایش یافته و شناسایی این سایت ها بسیار دشوار می باشد، ولی میزان خرید و فروش مواد اعتیادآور از طریق دارک نت هنوز نامشخص است. استراتژی های جدیدی که توسط متصدیان آزمایشگاههای تولید مواد به کار گرفته می شود:

- استفاده از روش های فریبنده تر برای تولید پیش مواد تولیدی
-  استفاده از کشورهای انتقال دهنده ای که سیستم کنترل ضعیفی دارند.
-  ظهور گروههای سازمان یافته ی مجرمانه ویژه در تدارک مواد پیش ساز
-  به کار گیری نیروهای محلی و بومی در تولید و قاچاق مواد اولیه
-  استفاده از اینترنت
-  سوء مصرف پیش سازهای دارویی مانند پیش سازهای افدرین که به راحتی می تواند به پیش سازهای دیگر تبدیل شود.
- ظهور پیش ماده های شیمیایی طبقه بندی نشده از جمله پیش ماده هایی که می تواند به سادگی به پیش سازهای جدید تبدیل شود. یکی از پیش سازهای تولید متامفتامین.

در حالیکه وضعیت جهانی متاثر از شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شاهد گسترش مصرف مواد اعتیادآور به خصوص محرک ها و ماری جوانا است، وضعیت موجود در کشور نیز چندان مناسب نیست و بر اساس گزارش های رسمی در حدود 3 میلیون مصرف کننده مواد اعتیادآور در کشور وجود دارند.  اعتیاد در بین زنان طی چهار سال اخیر دو برابر شده است. همچنین اعتیاد عامل 55 درصد از طلاق ها، 30 درصد موارد کودک آزاری و 23 درصد از خشونت‌ها می باشد( رحمانی فضلی، 1393).

نقش مددکاران اجتماعی در ارتباط با سوء مصرف کنندگان مواد اعتیادآور

کشورمان بزرگترین مصرف کننده‌ی مواد افیونی در جهان محسوب می‌شود( سند جامع فرا بخشی مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد، 1386). مصرف مواد محرک در حال افزایش است. علاوه بر این طی دهه‌ی اخیر مصرف انواع مواد اعتیادآور در بین زنان و کودکان افزایش یافته است ( قادری، 1394).

همچنین سن شروع مصرف مواد به 15 سال رسیده است( صرامی،1391). مصرف مواد محرکی نظیر شیشه، هروئین، ترامادول و مواد صنعتی افزایش یافته است و شاهد تغییر الگوی مصرف مواد از سنتی به مصرف مواد صنعتی بوده ایم. بر اساس پژوهش‌ها اعتیاد به مهمترین نگرانی م