۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۰۴:۴۵
کد خبر: ۱۹۰۸۵۳
آرمین امیر

این پژوهشگر اجتماعی با بیان اینکه تامین امنیت با مشارکت شهروندان و ذی‌نفع کردن آنها میسر می‌شود، گفت: هر چه حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های عمومی و مدنی شهر بیشتر باشد با مشارکت خود فضا را تلطیف و انسانی و بدین وسیله منشا تحولات مثبتی از جمله افزایش امنیت واقعی و روانی می‌شوند.


به گزارش عطنا، «اولین همایش ملی مسائل اجتماعی زنان» به همت دانشگاه علامه طباطبائی با همکاری دیگر دانشگاه‌های علوم انسانی کشور و مراکز تخصصی مطالعات زنان با حضور جمعی از استادان و دانشجویان متخصص حوزه مطالعات زنان دوشنبه، ۱۰ اردیبهشت‌ماه و سه‌شنبه، 11 اردیبهشت‌ماه در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


آرمین امیر، پژوهشگر اجتماعی در پنل دهم این همایش که موضوع آن «توسعه شهری و زنان» بود، مقاله خود را با عنوان «بررسی ارتباط عوامل اجتماعی با احساس امنیت روانی-اجتماعی زنان 15-45 ساله در فضاهای عمومی شهر(مطالعه موری پارک شهر)» که با همکاری لیلا خالقی نوشته بود ارائه داد که در ادامه می‌خوانیم؛امنیت شهر در گرو مشارکت مردم


باید برای توسعه و رفع مشکلات رابطه بین شهر و شهروند به رسمیت شناخته شود، این مسئله با دستور و بخشنامه کاری حل نمی‌شود. ثروتمندان به مناطق بهتر می‌روند و افراد محروم شهرستان‌ها به مناطق کم‌برخوردار تهران مهاجرت می‌کنند. در بعضی از مناطق تهران امنیت بسیار کم است و حتی مردان جرات تردد شبانه به این مکان‌ها را ندارند، با این وجود تامین امنیت با مشارکت شهروندان و ذی‌نفع کردن آنها میسر است.پارک شهر


پارک شهر به ظاهر مشکلی ندارد، بخصوص بخش شمالی آن، که موزه ایران باستان، پست و ادارات وزارت خارجه در آن واقع‌اند، با این حال عمیق‌تر که نگاه‌ کنی و آشناتر که باشی می‌دانی که پشت این ظواهر رفوع شده چه مشکلاتی وجود دارد.حضور بی‌دغدغه زنان در پارک شهرمطلبی را برای شما بگویم و آن اینکه آنتونی‌ گيدنز جامعه‌شناس، در نظریه مدرنیزم خود و در توضیحی بر این مفهوم می‌گوید یکی از مهمترین معیارها در مدرنیته، مسئله احساس و امکان اعتماد است که اساس زندگی مدرن را تشکیل می‌دهد. تحمل همه مشکلات و خطرات محتمل و موجود برپایه همین اعتماد که پیله امنیت وجودی را می‌سازد میسر می‌شود و تاثیر رسانه‌های مدرن تعبیر از واقعیت را به وسیله مصادره تجربه واقعیت ممکن می‌کند؛ جایی که نه خود واقعیت که درک و تصور ما از واقعیت مایه قضاوت و حکم قرار می‌گیرد و لازم به گفتن نیست که این درک و شناخت از طریق همین رسانه‌ها صورت می‌پذیرد.جامعه آماری


جامعه آماری در این تحقیق که مبنی بر کنترل، نظم اجتماعی و موقعیت فیزیکی و روانی مکان‌های اجتماعی شکل گرفت شامل زنان ۱۵ تا ۴۵ ساله‌ای است که به دلایل و بهانه‌های متفاوت به این پارک قدیمی مراجعه می‌کنند و نمونه‌ای ۱۹۰ نفره از این افراد به دست آمد. با این حال جهت‌گیری کلی تحقیق و فرض محقق آن است که هر چه حضور و مشارکت زنان در عرصه‌های عمومی و مدنی شهر بیشتر باشد با مشارکت خود فضا را تلطیف و انسانی و بدین وسیله منشا تحولات مثبتی از جمله افزایش امنیت واقعی و روانی می‌شوند و پیشنهادات و راهکارهایی حول این محور ارايه خواهد شد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟

تربیت جنسی امری ضروری است و آموزش آن را از هر سنی که کودک شروع به سوال پرسیدن می کند باید شروع کرد. اما به طور کلی اولین زمان برای این آموزش 3 تا 5 سالگی است. چون کودک در این برهه سنی کنجکاوی هایی دارد
فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا مطرح کرد

فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است

یک استاد دانشگاه معتقد است: «نهادهای دولتی و حاکمیتی نقش مهمی در اعتماد عمومی دارند و در واقع عملکرد نهادهای اجتماعی و سیاسی است که اعتماد را خلق می‌کند یا باعث کاهش آن می‌شود.»
فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا:

فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم

در حال حاضر در معرض تهدید جدی هستیم. طرح مجلس درباره ساماندهی فضای مجازی اولین گام در جهت داشتن برنامه برای مدیریت فضای مجازی است و البته نباید به روش‌های نادرست مثل قطع کردن اینترنت روی بیاوریم.
مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟
بررسی قوانین اینترنت در کشورهای دیگر (1)

مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟

TikTok و WeChat دو شبکه اجتماعی چینی هستند که در دنیا با استقبال روبه‌رو شده‌اند، اما در زمان ریاست جمهوری ترامپ استفاده از این اپلیکیشن‌ها در امریکا به دلیل نگرانی های امنیتی ممنوع اعلام شد.
پر بازدیدها
آخرین اخبار