۰۷ دی ۱۳۹۵ ۱۵:۲۱
کد خبر: ۶۲۱۳۴
taghavi zad

اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبائی، دسترسی به رشدهای اقتصادی بیش از پبج درصد را در کشور کاملا ممکن دانست.


به گزارش عطنا، مهدی تقوی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی سنا گفت: نرخ رشد اعلامی دولت در شش ماه گذشته، بیش از 7 درصد بوده و مطابق تئوری های اقتصادی نیز دسترسی به این رشد دست یافتنی است.


وی افزود: طبیعی است اقتصادهایی که سطوح پایین رشد و درآمد را تجربه کرده‌اند، با یک شوک اقتصادی مثبت، خیلی سریع تر از اقتصادهای بالغی همچون ایالات متحده امریکا و اروپا روند رشد را طی خواهند کرد.


استاد دانشگاه علامه طباطبائی در ادامه این گفتگو به افزایش قیمت دلار در هفته های اخیر اشاره کرد و گفت: ادامه رشد قیمت دلار، تلاش چندساله دولت در تک رقمی کردن تورم را بی اثر می کند.


تقوی افزود: با توجه به سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم که از ابتدا در جهت کاهش تورم بوده و نرخ رشد اقتصادی نیز در شش ماه اول سال مثبت شده است، انتظار می رود که دلار با کاهش قیمت در بازار روبه‌رو شود.


وی ادامه داد: از طرفی ایران به واسطه رفع تحریم های نفتی امکان فروش نفت بیشتری یافته که دسترسی دولت به منابع ارزی را افزون و تسهیل کرده است. بنابراین تصور می رفت که برجام و بازگشت پول های بلوکه شده، قیمت دلار را پایین بیاورد.


این کارشناس اقتصادی، افزایش قیمت دلار تا 4000 تومان را عجیب و غیرعقلایی دانست و گفت: این افزایش قیمت با تئوری های اقتصادی نمی خواند و در صورت تداوم، قدرت خرید بسیاری از افراد به ویژه مزدبگیران و طبقات فرودست جامعه را کاهش می دهد.


تقوی در پاسخ به سوالی در باره دیگر آثار افزایش قیمت دلار گفت: روند صعودی قیمت دلار، هزینه واردات را بالا می برد ؛ چرا که واحدهای تولیدی که اقدام به نوسازی خط تولید خود کنند مجبور خواهند بود قیمت کالاهای تولیدی خود را نیز بالا ببرند؛ بنابراین از این زاویه، افزایش قیمت دلار تا 4000 تومان به حال اقتصاد کشور مضر است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟

تربیت جنسی امری ضروری است و آموزش آن را از هر سنی که کودک شروع به سوال پرسیدن می کند باید شروع کرد. اما به طور کلی اولین زمان برای این آموزش 3 تا 5 سالگی است. چون کودک در این برهه سنی کنجکاوی هایی دارد
فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا مطرح کرد

فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است

یک استاد دانشگاه معتقد است: «نهادهای دولتی و حاکمیتی نقش مهمی در اعتماد عمومی دارند و در واقع عملکرد نهادهای اجتماعی و سیاسی است که اعتماد را خلق می‌کند یا باعث کاهش آن می‌شود.»
فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا:

فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم

در حال حاضر در معرض تهدید جدی هستیم. طرح مجلس درباره ساماندهی فضای مجازی اولین گام در جهت داشتن برنامه برای مدیریت فضای مجازی است و البته نباید به روش‌های نادرست مثل قطع کردن اینترنت روی بیاوریم.
مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟
بررسی قوانین اینترنت در کشورهای دیگر (1)

مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟

TikTok و WeChat دو شبکه اجتماعی چینی هستند که در دنیا با استقبال روبه‌رو شده‌اند، اما در زمان ریاست جمهوری ترامپ استفاده از این اپلیکیشن‌ها در امریکا به دلیل نگرانی های امنیتی ممنوع اعلام شد.