۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ۰۹:۰۰
کد خبر: ۳۰۳۶۰۵

عطنا- عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی گفت: صادرات و افزایش تیراژ تا بیش از یک میلیون دستگاه خودرو به تامین هزینه‌های طراحی کمک می‌کند.

امرالله امینی اظهار داشت: اگر مذاکرات برجامی به نتیجه برسد، مسیر واردات خودرو و قطعات آن تسهیل و نرخ دلار تعدیل خواهد شد که همه این موارد بر قیمت خودرو اثرگذار بوده و به کاهش آن می‌انجامد.

وی افزود: مشکل اصلی در صنعت خودرو به خود این صنعت بازمی‌گردد، هزینه‌های تولید به ویژه در بخش نیروی انسانی در این صنعت بسیار بالا بوده و در مقابل بهره‌وری، ظرفیت و تیراژ تولید افزایش نیافته لذا می‌بایست تغییراتی در این شرایط ایجاد شود.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی همچنین به لزوم کارایی مدیریت‌ها و حرکت در جهت خصوصی‌سازی اشاره کرد و گفت: در این صورت می‌توان به بروز تغییر و تحول در این صنعت امیدوار بود و گرنه تاثیرات مسائل تحریمی به صورت مقطعی خواهد بود.

امینی در خصوص ضرورت و ملزومات تولید و عرضه محصولات جدید و برنامه صمت در تولید 10 محصول جدید تا سال 1404 بیان کرد: تاکنون محصولات جدید خودروسازان بر اساس پلتفرم‌های قدیمی بوده و این روند در خصوص خودروهای دنا پلاس و رانا که برگرفته از پلتفرم سمند هستند، مشاهده می‌شود. خودروهای جدید می‌بایست بر اساس طراحی‌های به روز و پلتفرم‌های جدید باشند.

وی تصریح کرد: عرضه محصولات جدید نیز با قیمت‌های بالا نخواهند بود. به عنوان مثال خودروی کوئیک به قیمت درب کارخانه حدود 180 میلیون تومان است و در بازار با قیمتی معادل 210 میلیون تومان عرضه می‌شود. به دلیل افزایش تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای برای خودرو، تیراژ بالایی باید به محصولات جدید اختصاص بیابد تا جوابگوی تقاضای بازار باشد.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی طراحی را مستلزم هزینه‌ بالا دانست و گفت: بر اساس اظهارات یکی از مدیران خودروسازی‌ها، طراحی حدود 700 میلیون دلار هزینه دربردارد که تامین این مقادیر برای خودروسازی‌ها امکان‌پذیر نیست و بر همین اساس ناگزیر از استفاده از پلتفرم‌های قدیمی هستند.
امینی ادامه داد: صادرات و افزایش تیراژ تا بیش از یک میلیون دستگاه به تامین هزینه‌های طراحی کمک می‌کند.

وی در پایان در خصوص این موضوع که افزایش تقاضا و قیمت مشتریان را به سمت خرید خودروهای دست دوم سوق داده است، خاطرنشان کرد: بخشی از مشکلات با کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان در ارتباط است. در شرایط تورمی، افزایش چندین برابری و یک باره قیمت خودرو و در مقابل پایین بودن میزان درآمدها، موجب روی آوردن مصرف‌کنندگان به خرید خودروهای کارکرده می‌شود.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دامن زده است/ بوروکراسی در ایران نفس اقتصاد را گرفته است
یک استاد اقتصاد در گفتگو با عطنا:

فضای اقتصادی و سیاسی کشور به بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دامن زده است/ بوروکراسی در ایران نفس اقتصاد را گرفته است

«اگر ما با حجم بالایی از این بیکاران مواجه هستیم، دلیل آن ضعف اقتصاد کشور همچون پایین بودن سرمایه‌گذاری، اقتصاد کوچک، فضای کسب و کار نامطلوب و ارتباط اقتصادی بد با دنیای خارج است.»
توصیه‌های جواد صالحی اصفهانی به دولت سیزدهم
در گفتگوی اختصاصی با عطنا مطرح شد

توصیه‌های جواد صالحی اصفهانی به دولت سیزدهم

اتخاذ رویکری متعادل در تجارت مهم است. تجارت با چین اهمیت دارد ولی باید در محیطی رقابتی انجام گیرد. در این زمینه اروپا نقش مهمی دارد ولی روسیه چنین نیست، چراکه آنها هم مانند ایران صادرکنندۀ انرژی هستند
آینده بازار بورس؛ اصلاحی یا ریزشی؟
یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

آینده بازار بورس؛ اصلاحی یا ریزشی؟

اتفاق‌های چند ماه اخیر اثرات خود را بر قیمت نمادها در بازار سرمایه گذاشته‌ و به نظر می‌رسد در حال حاضر نیاز به یک اصلاح یا استراحت دارد. از این به بعد اگر قرار است شاهد روند متفاوتی باشیم باید منتظر اخبار...
راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

راهکارهایی برای مهار اَبَرتورم احتمالی در اقتصاد ایران

در صورت ادامه سوء مدیریت داخلی، تداوم تحریم ها و مشکلات مربوط به فقدان برنامه منسجم برای کنترل شیوع ویروس کرونا، امسال و سال های آتی، زنگ خطر شعله ورتر شدن تورم های بالاتر در اقتصاد ایران به صدا در خواهد...
اقتصاد
رویکرد دانش بنیان یاری‌گر اقتصاد ایران است
حجت الاسلام علی بنایی در گفتگو با عطنا؛

رویکرد دانش بنیان یاری‌گر اقتصاد ایران است

استادیار دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است دستگاه های دولتی با استفاده از مشوق های لازم می‌توانند صنایع و شرکت های بزرگ را به سمت فعالیت های دانش بنیان و حمایت از آن ها سوق دهند.
پر بازدیدها
آخرین اخبار