۲۴ فروردين ۱۳۹۹ ۱۵:۰۷
کد خبر: ۲۹۳۶۸۲
کیوان لطفی
کیوان لطفی*

شبیه که نه، خودِ کابوس است. اینکه در این جهان بی مرز و پیوسته، همزمان چند میلیارد نفر از حرکت باز بایستند، تک­ نشین شوند و از دیدار و همنشینی با هم وحشت داشته باشند، بی‌تردید همان کابوس است. بشری که از ابتدای زندگی آموخته است در مواجهه با تنگنا به جمع پناه ببرد و با هم افزایی، جان خود را برهاند‌‌‌؛ حالا در رویارویی با این ویروس جهانی مرگ، کرونا، حتی جرئت ندارد به هم نوع خود اتکا کند و در عورترین شکل ارتباطی قرار دارد.


در کشاکش این نبردِ فرامرزیِ وحشت، حالا عیان شده که ارتباطات انسانی چه باشکوه و ارزش‌آفرین است. همیشه این دولت‌ها بوده­‌اند که برنامه ها را نوشته و تنظیم کرده­‌اند و در این چارچوب‌های چرتکه­‌ای، در بهترین حالت، مردم را عدد و رقم به حساب آورد­ه‌اند. جوهرِ احساس، لبخند، اشک، آغوش، نگاه، ارتباط، اندوخته، کار و... تک تک افراد تنها تا جایی به چشم آمده است که خواست برنامه نویسانِ قدرت تأمین شود.


کرونا آمد تا عیان شود که سیاهی لشکر سینما، پیاده نظام جنگ، مصاحبه‌ شونده تلویزیون و تماشاچی سیاست، به خودی خود چقدر مهم­ند. وصلشان با هم چه گوهری است و فصلشان در بزنگاه چه غنیمتی است. بی‌صدا و بی‌سواد چقدر قدرت دارد و حتی قدم‌زدن و نگاه کردن آنها به هم، چه میزان ثروت اقتصادی می‌آفریند.


کرونا آمد تا نشان دهد بی‌تریبون، چقدر تأثیر­گذار و حاشیه نشین چقدر تواناست. آمد تا مشخص سازد که کلید درِ برج سعادت در جیب همگان است، چقدر جان، حال و مال جهانیان درهم تنیده است و نسخ توسعۀ نامتوازن تا چه حد منسوخ شده است و...


راستی در این وانفسای مکثِ تاریخ ارتباطات انسانی، اگر ارتباطات مجازی نبود و بشرِ ترس­‌خورده، سر بر این بالین ارتباطی نمی‌گذاشت، زمین و زمان جای ترسناک‌تری­ نبود؟! آیا در دوران پسا کرونا، نگاه برنامه‌نویسان به این نوع از ارتباطات جایگزین پخته‌تر خواهد شد؟! بهره‌گیری انسان از مجازستان هوشمندانه ­‌تر خواهد بود؟!


*دکترای علوم ارتباطات دانشگاه علامه‌طباطبائی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* :
* نظر:
مطالب دیگر
چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟

تربیت جنسی امری ضروری است و آموزش آن را از هر سنی که کودک شروع به سوال پرسیدن می کند باید شروع کرد. اما به طور کلی اولین زمان برای این آموزش 3 تا 5 سالگی است. چون کودک در این برهه سنی کنجکاوی هایی دارد
فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا مطرح کرد

فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است

یک استاد دانشگاه معتقد است: «نهادهای دولتی و حاکمیتی نقش مهمی در اعتماد عمومی دارند و در واقع عملکرد نهادهای اجتماعی و سیاسی است که اعتماد را خلق می‌کند یا باعث کاهش آن می‌شود.»
فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا:

فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم

در حال حاضر در معرض تهدید جدی هستیم. طرح مجلس درباره ساماندهی فضای مجازی اولین گام در جهت داشتن برنامه برای مدیریت فضای مجازی است و البته نباید به روش‌های نادرست مثل قطع کردن اینترنت روی بیاوریم.
مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟
بررسی قوانین اینترنت در کشورهای دیگر (1)

مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟

TikTok و WeChat دو شبکه اجتماعی چینی هستند که در دنیا با استقبال روبه‌رو شده‌اند، اما در زمان ریاست جمهوری ترامپ استفاده از این اپلیکیشن‌ها در امریکا به دلیل نگرانی های امنیتی ممنوع اعلام شد.
پر بازدیدها
آخرین اخبار