۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ۰۷:۱۳
کد خبر: ۳۰۴۹۵۷

عطنا - می توان رسانه‌های جدید را به واسطه سرعتی بودن به غذاهای فست‌فود تشبیه کرد . این رسانه ها حاصل زمانه و طرز تفکری هستند که حوصله پرداختن به مفاهیم عمیق و مفهومی را ندارد.

حیات رسانه‌ها به شرایط اقتصادی نهادها وابسته است و باید دانست مردم بعنوان یک منبع تولید محتوا چه نیازی به رسانه‌ها دارند و یا شبكه‌های اجتماعی چه تاثیری در سلیقه مخاطب و نگاه مردم خواهد گذاشت.

روزنامه و رسانه‌های چاپی در حوزه اقتصادی با اختلال روبرو هستند و قدرت و سیطره و نفوذ خود را نسبت به قبل از دست داده‌اند و این چرخه شامل مسائل تكنولوژیک و سلیقه افكار عمومی و همچنین زوایای ارتباطی است.

ابزارهای امروز بر اساس كوتاه گفتن، و اخبار هیجانی و پوپولیستی است و این مسئله مبتلابه تمام دنیاست كه در ایران بصورت خاص و ویژه دیده می‌شود. شبكه‌های اجتماعی در ایران كاملا خلأ‌های خبری را پر كرده‌اند ولی اساسا در حوزه‌های معنایی و محتوایی با مشكل روبرو هستیم.

این سوال که چرا در امروزه امثال حافظ و مولانا و… را نداریم ، جوابش این است که این بزرگان حاصل كشف و شهود و همدلی آدم‌ها با زمانه خود بوده‌اند ولی رسانه‌های جدید با واسطه سرعت و فست فودی بودن، حاصل هیجان زمانه‌ای هستند كه حوصله معانی عمقی و معنایی را ندارد.

در عرصه سیاست ترامپ مصداق تفكر مادی و سطحی نگرانه‌ی این روند رسانه‌ای است. مشكل بعدی به خود رسانه‌ها باز می‌گردد كه خود را با شرایط تطبیق داده و قادر به خلق مفهوم و معنا نبوده‌اند. یکی از دلایل اصلی ناتوانی رسانه‌ای ، ضعف مالی است . به نحوی میتوان گفت که ضعف مالی موجب شده تا رسانه سنتی قدرت خود را از دست بدهد.

با این تفاسیر معتقدم عصر رسانه‌ها تمام نشده و در آینده‌ای نه چندان دور از هیجان زدگی فضای مجازی فاصله می‌گیریم ، چرا که در پی هر افراطی یک تفریط پدید می‌آید تا در نهایت به تعادل برسد.

نویسنده: مهدی کاظمی لاری

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
هنر و فرهنگ1
پایان انحصار رسانه‌ها
کرسی آزاد اندیشی

پایان انحصار رسانه‌ها

به همت انجمن دانشجویی روابط عمومی دانشکده علوم ارتباطات، کرسی آزاد اندیشی "پایان انحصار رسانه ها" با حضور نمایندگانی از فعالان نمایش خانگی، وی او دی‌ها و سازمان صدا و سیما برگزار می‌شود.
دروازه‌بانی، تاثیر مستقیمی بر برداشت ما از واقعیت‌های اجتماعی دارد
معرفی کتاب: "دروازه بانی"، اثر پاملا شومیکر، ترجمه دکتر حسین افخمی:

دروازه‌بانی، تاثیر مستقیمی بر برداشت ما از واقعیت‌های اجتماعی دارد

بنابر نظر پاملا شومیکر، استعاره "دروازه‌بانی" را می‌توان برای هرموقعیت تصمیم گیری و با هرمیزان اطلاعات به کار برد؛ چه این انتقال از طریق کانال‌های جمعی و چه از طریق کانال های بین‌فردی باشد.
نشست علمی
به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی برگزار می شود:

نشست علمی "سعدی در چین و چین در آثار سعدی"

به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی، نشست علمی"سعدی در چین و چین در آثار سعدی، در دانشکدۀ ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود.
پر بازدیدها
آخرین اخبار