۰۹ اسفند ۱۴۰۱ ۰۷:۰۲
کد خبر: ۳۰۴۷۱۷

عطنا - همایش ملی تحت عنوان (پیش‌گیری از آسیب‌های روانی_ اجتماعی_فرهنگی با تمرکز بر سلامت معنوی)، در بستر تحولی در 17 اردیبهشت‌ماه 1402 از سوی هسته پژوهشی روان‌شناسی اجتماعی و گروه روان‌شناسی بالینی دانشگاه علامه طباطبائی تهران با همکاری فرهنگستان علوم پزشکی ایران در دانشگاه علامه طباطبائی، دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی برگزار می‌شود.

ابوالقاسم عیسی مراد دبیر این همایش با بیان اینکه آغاز این کار از حدود ۲ یا ۳ ماه گذشته است که به صورت رسمی شروع شده، گفت: عناوین اصلی و فرعی این همایش تعیین شده و همه‌ اطلاعات بر روی سایت و پوستر مورد نظر گذاشته شده است. هدف از این نشست، به تناسب موضوع آسیب‌شناسی و سلامت معنوی این است که چگونه می‌توان بستری برای اساتید ایجاد کرد که با تمرکز بر سلامت معنوی، بخشی از آسیب‌ها و عوامل بازدارنده دانشجویان را پیش‌بینی کنند.

عیسی مراد ادامه داد: هدف اصلی جلسه این است که برنامه‌ها، محورها و اهداف را در میان بگذاریم و همکاری‌ها و مشارکت‌هایی از جهات علمی، پژوهشی و فرهنگی دریافت کنیم و از پیشنهاد‌ها برای هرچه بهتر شدن این همایش که در هفته سوم اردیبهشت برگزار می‌شود استفاده کنیم.

1675681079.jpg (763×1080)

دبیر همایش بیان کرد: با توجه به شرایط جامعه و درگیری مداوم مردم با مسائل نگرانی مضاعف می‌شود و برای بهتر شدن حال آن‌ها باید آسیب‌ها، نگرانی‌ها و مخاطب را شناسایی کنیم و دریابیم که چگونه می‌توان میزان نگرانی را به حداقل رساند و به صورت بسته‌های سیاستی و عملیاتی برای حوزه‌های مختلف ارائه داد.

وی با اشاره به محورهای همایش عنوان کرد: برخی از محورهای اصلی و فرعی همایش موضوعات پیش‌گیری شناختی_معرفتی و اعتقادی، جنگ ترکیبی و شناختی، بازی‌های رایانه‌ای و نابهنجار، شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها و متاورس است.

عیسی مراد افزود: چهار محور اصلی این همایش به این ترتیب آسیب‌های نوپدید و مجازی و پیشگیری با تمرکز بر سلامت معنوی، آسیب‌های ازدواج و خانواده و پیشگیری با تمرکز بر سلامت معنوی، آسیب‌های روش‌شناسی و ماهیت و پیشگیری با تمرکز بر سلامت معنوی و آسیب‌های روانی-اجتماعی-فرهنگی و پیشگیری با تمرکز سلامت معنوی هستند.

وی در مورد محورهای اصلی به مسائلی از قبیل اعتیاد رفتاری، ازدواج معیوب، آمار بالای طلاق، تأخیر در ازدواج و زیست‌های مجردی اشاره کرد و گفت: ما بدبین نیستیم و به مسائل به شکل آسیب شناسانه نگاه می‌کنیم. ممکن است حال بد جامعه در حوزه‌های مدیریت، سیاست، تعلیم و تربیت و.. تأثیرگذار باشد و مهم این است که چگونه آن‌ها را بشناسیم.

وی با بیان اینکه هدف ما بیان اوضاع بد نیست و واقع‌بینانه عمل می‌کنیم، تصریح کرد: خوش‌بین مطلق و بدبین مطلق نخواهیم بود و باید واقعیت را دید. باید پیش‌بینی کنیم که در سال‌های آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد. رسالت خود را به عنوان یک انسان یا معلم پیدا کنیم و درنتیجه بحث ما آسیب‌شناسی است.

دبیر همایش در پایان به برخی از جزئیات همایش پرداخت و افزود: در هر پنل ارائه شده علاوه بر پرسش و پاسخ، یک سخنران کلیدی و علمی خواهیم داشت و در هر پنل دو مقاله انتخابی نیز خواهیم داشت. برای آغاز همایش، با حضور رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس فرهنگستان علوم پزشکی افتتاحیه کوتاهی خواهیم داشت که البته به صورت ارائه موضوع مقاله‌ای و علمی است و با دو کلیدواژه آسیب‌شناسی و سلامت معنوی ارتباط خواهیم داشت. بحث نمایشگاه و کتاب هم در حواشی نشست کاملاً مطرح خواهد شد.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
هنر و فرهنگ1
پایان انحصار رسانه‌ها
کرسی آزاد اندیشی

پایان انحصار رسانه‌ها

به همت انجمن دانشجویی روابط عمومی دانشکده علوم ارتباطات، کرسی آزاد اندیشی "پایان انحصار رسانه ها" با حضور نمایندگانی از فعالان نمایش خانگی، وی او دی‌ها و سازمان صدا و سیما برگزار می‌شود.
دروازه‌بانی، تاثیر مستقیمی بر برداشت ما از واقعیت‌های اجتماعی دارد
معرفی کتاب: "دروازه بانی"، اثر پاملا شومیکر، ترجمه دکتر حسین افخمی:

دروازه‌بانی، تاثیر مستقیمی بر برداشت ما از واقعیت‌های اجتماعی دارد

بنابر نظر پاملا شومیکر، استعاره "دروازه‌بانی" را می‌توان برای هرموقعیت تصمیم گیری و با هرمیزان اطلاعات به کار برد؛ چه این انتقال از طریق کانال‌های جمعی و چه از طریق کانال های بین‌فردی باشد.
نشست علمی
به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی برگزار می شود:

نشست علمی "سعدی در چین و چین در آثار سعدی"

به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی، نشست علمی"سعدی در چین و چین در آثار سعدی، در دانشکدۀ ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود.
پر بازدیدها
آخرین اخبار