۱۳ بهمن ۱۴۰۰ ۱۱:۰۰
کد خبر: ۳۰۳۴۵۷

عطنا- پیش‌نشست همایش «چین و آینده نظام بین ­الملل» با حضور تنی چند از مدیران و مسئولان وزارت امور خارجه، اساتید دانشگاه ­ها و کارشناسان ارشد مطالعاتی مرکز مطالعات سیاسی و بین ­المللی به صورت حضوری در محل مرکز مطالعات برگزار شد.

در این نشست، رضا زبیب دستیار وزیر و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه، غلامعلی چگنی زاده، استاد دانشگاه علامه طباطبائی، آرش رئیسی­‌نژاد، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و حامد وفایی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی درخصوص جایگاه چین در آیندۀ نظام بین ­الملل و پیامدهای خیزش چین سخنرانی کردند.‌

در این نشست مطرح شد که اصطلاح برآمدن چین، اصطلاح دقیقی نیست بلکه بازبرآمدن چین به صحنه نظام بین­ المللی، مفهومی دقیق ­تر است. بازبرآمدن چین به نظام بین­ المللی مقارن با سه تحول بزرگ می­ باشد که عبارتند از: افول آمریکا، افول پارادایم لیبرال ـ دموکراسی، و تغییر در ابزارها و ماهیت قدرت (عصر فناوری اطلاعات). در مجموع، سه گمانه درخصوص مواجه چین با آینده نظام بین­ المللی وجود دارد: تداوم ادغام چین در نظام بین ­الملل و پذیرش مسئولیت­ های بین­ المللی؛ پایداری و اصل کثرت­ گرایی در نظام بین­ الملل و چندجانبه ­گرایی به عنوان عدم پذیرش کورکورانه خواسته ­های دیگران و هم­زمان انطباق با تغییرات هنجاری نظام بین­ الملل؛ و حضور فعالانه چین در فرآیند شکل­ گیری و تنظیم آینده نظام بین ­الملل.

به طورکلی، چهار دوره دیپلماسی و سیاست خارجی چین در قبال نظام بین الملل و سازمان‌های بین المللی عبارتند از: دوره آزمون و خطا قبل از شکل ­گیری چین جدید؛ دوره پس از انقلاب سرخ و ترک سازمان ­های بین ­المللی به عنوان ابزار امپریالیسم در دهه ­های 1950 و 1960؛ دوره پیوستن و مشارکت محدود این کشور در دهه­ های 1970 و 1980؛ دوره کنونی مشارکت و حضور فعال چین در ساختارهای نظام بین­ المللی و تعامل با آنها.

رسالت اصلی که چین برای خود تعریف کرده تمرکز کامل بر توسعه داخلی بوده است اما اتفاقی که از سال 2020 به بعد درحال رخ دادن می ­باشد، این است که در مواردی، چین آماده است تا چرخه توسعه خود را در ازای تسریع و افزایش تاثیر خود در نظام بین ­الملل آهسته کند .

بر اساس اسناد بالادستی چین، استراتژی این کشور برای آینده نظام بین­ الملل، عدم حرکت به سوی هژمون شدن و رهبری در سطح جهان حداقل در میان ­مدت است.

چین را با نگاه چینی و نه دیدگاه تحلیلگران غربی و نیز جابجایی قدرت ­های اصلی در نظام بین الملل و پیامدهای ناشی از این امر می­ بایست شناخت و نگریست.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
مدیریت فضای مجازی در ترکیه و امارات چگونه است؟
بررسی قوانین اینترنت در کشورهای دیگر (3)

مدیریت فضای مجازی در ترکیه و امارات چگونه است؟

چندین سال است که در امارات کلیه سرویس‌های انتقال صوت با پروتکل اینترنت ممنوع بوده و برنامه‌هایی مانند واتس اپ، وایبر، تانگو، فیسبوک مسنجر، ایمو، لاین، کیک مسنجر، تلگرام و فیس تایم مسدود هستند.
استاد دانشگاه شانگهای از برجام و روابط ایران و چین می‌گوید
گفتگوی اختصاصی عطنا با هوندا فَن

استاد دانشگاه شانگهای از برجام و روابط ایران و چین می‌گوید

دنیای کنونی نسبت به جهان 2006-2010 تغییرات زیادی کرده است؛ این امر بر توسعه برخی از روابط بین المللی هم تاثیر گذاشته است. من شخصا فکر می کنم بهترین نتیجه برای ایران این است که این مسئله را در اسرع وقت...
علت افزایش مهاجرت در میان نخبگان چیست؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

علت افزایش مهاجرت در میان نخبگان چیست؟

یک استاد دانشگاه معتقد است: «نوسانات وضعیت اقتصادی و نداشتن امید به حل مشکلات که دلیل مهاجرت است با جوان‌گرایی و به کارگیری نسل جوان در ساختار‌های نظام کشور باعث پویایی و کاهش مهاجرت می‌شود.»
در افغانستان چه خبر است؟
ملازهی در گفتگو با عطنا بررسی کرد

در افغانستان چه خبر است؟

يك کارشناس مسائل افغانستان معتقد است: «طالبان می‌کوشد تا با حملات نظامی سهم بیشتری از قدرت در افغانستان را به خود اختصاص دهد؛ در حالی که در ایران یک ارزیابی واقع بینانه از تحولات افغانستان وجود ندارد.»
پر بازدیدها
آخرین اخبار