۱۴ دی ۱۴۰۰ ۱۴:۰۰
کد خبر: ۳۰۳۳۵۶

عطنا- با گذشت پنج سال از زمان برگزاری "اولین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی در ایران"، اکنون بیش از هر زمان دیگری نیاز به پرداختن به این حوزه آکادمیک و اجرایی در کشور احساس می شود. تحولات شگرف اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که در سالهای اخیر جامعه ایرانی را دستخوش تغییرات، التهابات و نااطمینانی های گسترده ساخته است از منظرهای مختلف با دستورکارهای اصلی سیاست گذاری اجتماعی ارتباط وثیق دارد. تعمیق نابرابری های اجتماعی در عرصه های مختلف حاکی از غلبه سیاست های نااجتماعی بر سپهر سیاست گذاری عمومی کشور و آثار و پیامدهای نامیمون این سیاست ها بر گسترش فقر و نابرابری است. از سوی دیگر و در نبود سیاست های اجتماعی کارآمد و جبران کننده، مردم خود باید به چاره جویی مسائلی برخیزند که هیچ نقشی در ایجاد آنها نداشته اند. این وضعیت منجر به بروز ناآرامی ها و شکل گیری مطالبات جمعی از سوی اقشار مختلف (بازنشستگان، معلمان، کارگران و غیره) شده است که مستلزم "پاسخ سیاستی" به جای واکنش سیاسی است و در صورت دلخوش کردن به راه حل های مقطعی و عدم ارائه پاسخ های سیاستی متقن، پایدار و مبتنی بر گفتگوی اجتماعی باید انتظار بازگشت موج های بعدی سررسید مطالبات اجتماعی در شکلی گسترده تر را داشت.

همه این موارد در حالی است که ما شاهد روی آوری پی در پی دولتها به سیاست های نادرست آزمون شده در دوره های گذشته و عدم "یادگیری سیاستی" از خطاهای پیشین هستیم که مهمترین شاهدمثال آن تکیه بر منابع ناپایدار (همچون آزادسازی حامل­های انرژی) برای تأمین مالی سیاست های اجتماعی و غلبه "رویکرد پول پاشی" در رفع نیازها و مسائل اجتماعی است. در این میان، آنچه بر وخامت اوضاع افزوده است، تداوم تحریمهای ظالمانه و عدم گشایش در سطح بین المللی همراه با شیوع پاندمی کرونا در دو سال گذشته است که تاب آوری دولت و بازیگران غیردولتی و نهادهایی همچون خانواده را نیز در پاسخ به نیازها و حل مسائل اجتماعی به شدت تحت الشعاع قرار داده است.

با درک اهمیت سیاست گذاری اجتماعی در وضعیت کنونی کشور، دانشگاه علامه طباطبائی در پنج سال اخیر تلاشهای متعددی را برای پیشبرد این حوزه در ابعاد آموزشی و پژوهشی بر داشته است. تدوین و تصویب رشته کارشناسی سیاست گذاری اجتماعی و همچنین کارشناسی ارشد سیاست گذاری اجتماعی (با همکاری دانشگاههای مختلف) که به زودی اقدام به پذیرش دانشجو خواهد کرد، تأسیس "پژوهشکده مطالعات و سیاست گذاری اجتماعی"، برگزاری "همایش بین المللی سیاست گذاری اجتماعی در جهان اسلام" و انتشار چندین اثر در سطح ملی و بین المللی در زمینه های مختلف مرتبط با سیاست گذاری اجتماعی از جمله این اقدامات به شمار می رود.

با توجه به مطالب فوق، برگزاری "دومین همایش ملی سیاست گذاری اجتماعی" در دستور کار دانشگاه علامه طباطبائی قرار گرفت تا گامی دیگر در مسیر عمل به رسالت "علوم اجتماعی سیاست گذار" برداشته شده و در کنار سایر رویکردهای مفید و لازم علوم اجتماعی، بر نقش حیاتی رویکرد سیاست گذارانه و کاربست دستاوردهای شاخه های مختلف علوم اجتماعی در حل مسائل پیش روی جامعه ایرانی تأکید شود. امیدواریم صاحبنظران و محققان ارجمند کشور ما را در این مسیر یاری کرده و با ارسال آثار و دستاوردهای علمی و ارزشمند خود به این همایش بر غنای آن بیافزایند.

گفتنی است، سیاست گذاری اجتماعی و مسئلۀ نابرابری در ایران و سیاست­‌گذاری اجتماعی و مدیریت بحران کرونا در ایران دو محور ویژۀ این همایش هستند.

بر اساس اعلام دبیرخانۀ این همایش ملی، مهلت ارسال چکیده مقالات تا 30 دی ماه 1400 و مهلت ارسال اصل مقالات تا 15 فروردین 1401 است.

دومین همایش ملی «سیاست‌گذاری اجتماعی در ایران» برگزار می‌شود

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
مطالب دیگر
چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟
یک استاد دانشگاه در گفتگو با عطنا بررسی کرد

چگونه مسائل جنسی را به کودک آموزش دهیم؟

تربیت جنسی امری ضروری است و آموزش آن را از هر سنی که کودک شروع به سوال پرسیدن می کند باید شروع کرد. اما به طور کلی اولین زمان برای این آموزش 3 تا 5 سالگی است. چون کودک در این برهه سنی کنجکاوی هایی دارد
فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا مطرح کرد

فقدان سرمایه اجتماعی، نظام سیاسی را با چالش‌ روبرو می‌کند/ مهاجرت یکی از نتایج شکاف میان دولت و ملت است

یک استاد دانشگاه معتقد است: «نهادهای دولتی و حاکمیتی نقش مهمی در اعتماد عمومی دارند و در واقع عملکرد نهادهای اجتماعی و سیاسی است که اعتماد را خلق می‌کند یا باعث کاهش آن می‌شود.»
فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم
یک جامعه شناس در گفتگو با عطنا:

فضای مجازی را باید کنترل کرد/ باید به سمت اینترانت حرکت کنیم

در حال حاضر در معرض تهدید جدی هستیم. طرح مجلس درباره ساماندهی فضای مجازی اولین گام در جهت داشتن برنامه برای مدیریت فضای مجازی است و البته نباید به روش‌های نادرست مثل قطع کردن اینترنت روی بیاوریم.
مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟
بررسی قوانین اینترنت در کشورهای دیگر (1)

مدیریت فضای مجازی در آمریکا و کره جنوبی چگونه است؟

TikTok و WeChat دو شبکه اجتماعی چینی هستند که در دنیا با استقبال روبه‌رو شده‌اند، اما در زمان ریاست جمهوری ترامپ استفاده از این اپلیکیشن‌ها در امریکا به دلیل نگرانی های امنیتی ممنوع اعلام شد.
پر بازدیدها
آخرین اخبار