۲۳ خرداد ۱۳۹۵ ۱۴:۵۷
کد خبر: ۴۱۰۲۱

iran


به گزارش عطنا و به نقل از  ایرنا، این نشریه درگزارش روزشنبه خود با اشاره به گسترش مشارکت توده های مختلف مردم در آموزش عالی در جهان بخصوص شرق و جنوب شرق آسیا و نیز افزایش تعداد دانشگاه های مطابق با استاندارد های جهانی در منطقه، ایران را در مقام نخست رشد عملی و تحقیقاتی در قاره آسیا قرار داد.


براساس این گزارش، ایران با 23.5 درصد در مقام نخست نرخ رشد سالانه تولید مقالات علمی و تحقیقاتی در آسیا قرار دارد و پس ازآن چین با 15.4درصد، تونس با 13 درصد، تایلند با 12.7 درصد و مالزی با 11.5 درصد در رتبه های دوم تا پنجم قرار گرفته اند.


یونیورسیتی ورلد نیوزد می‌نویسد: خروجی علمی در یک مقیاس سالانه در کشور‌های در حال توسعه و اقتصاد‌های نوظهور بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است و کشور‌های گروه بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) و دیگر کشور‌ها نظیر ایران و تایلند هم اکنون در این زمینه پیشرو هستند.


در شرق و جنوب شرق آسیا، همکاری‌های علمی همچنین به یک معیار مهم در مناسبات منطقه‌ای تبدیل شده است و ایران نیز به عنوان یک کشور وسیع با تمدن طولانی به یک پیشرفت قابل توجه در زمینه علمی و آموزش عالی در دو دهه گذشته دست یافته است.


دو دانشگاه ایران و دو دانشگاه مالزی هم اکنون در نظام رتبه بندی دانشگاه‌های جهان جزو 500 دانشگاه برتر هستند. دانشگاه ملی سئول و چهار دانشگاه از چین نیز در میان 200 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه ملی سنگاپور نیز به عنوان یکی از دانشگاه‌های شاخص شناخته می شود که چنانچه دریافت جایزه نوبل در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان یک معیار موثر نبود، این دانشگاه هم اکنون در میان 50 دانشگاه برتر جهان قرار داشت.


آن‌چه هم اکنون در شرق آسیا حائز اهمیت است، ایجاد ظرفیت‌های علمی در نظام های نو‌ظهور آموزش عالی در منطقه است و همکاری با شرکای برون مرزی در این زمینه ضروری و قابل توجه خواهد بود.


ایجاد ظرفیت های علمی به توجه، زمان و منابع کافی نیازمند است و همکاری های برون مرزی و تخصیص بودجه لازم در این زمینه نقش اساسی ایفا می کنند.


«یونیورسیتی ورلد نیوز» یک نشریه هفتگی آنلاین در انگلیس است که فعالیت خود را از سال 2007 در زمینه اخبار و گزارش‌های مرتبط با آموزش عالی آغاز کرده است.


این نشریه تنها شریک رسانه‌ای کنفرانس جهانی یونسکو در زمینه آموزش عالی در سال 2009 و شریک رسانه‌ای کنفرانس سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه در زمینه مدیریت موسسه‌های آموزش عالی در سال 2010 در پاریس بوده است.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر: