۰۴ مهر ۱۴۰۲ ۰۷:۱۵
کد خبر: ۳۰۵۲۷۰

عطنا - آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا امروزه فناوری تا این اندازه اهمیت پیدا کرده است؟ به معنای واقعی کلمه، ما در هر لحظه توسط فناوری احاطه شده‌ایم. چه در حال کار و چه در حال استراحت، همیشه از فناوری استفاده می‌کنیم و استفاده از آن زندگی را آسان‌تر کرده است.

همانطور که می‌دانیم تکنولوژی به بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است و نمی‌توانیم بدون فناوری در دنیای پرشتاب امروزی زندگی کنیم. علاوه براین، همه‌گیری ویروس کرونا ثابت کرده است که تکنولوژی تا چه اندازه برای ما مهم است. به لطف فناوری، مکان های دور نزدیک‌تر شده‌اند. سرعت زندگی افزایش یافته است. ارتباطات و سفرها سریع شده است، حرکت آسان است، عمل سریع است، تعامل سرعت گرفته و زندگی نیز همینطور. کارهایی که زمانی انجام و تکمیل آنها ساعت‌ها طول می‌کشید، امروز می‌توانند در چند ثانیه انجام شوند.به دلیل کاربردهای تکنولوژی، سطح استاندارد زندگی ما بالا رفته است. نیازهای ما با سهولت بیشتری برآورده می‌شود. فناوری پیشرفت‌هایی را در کشاورزی به ارمغان آورده است که به دلیل آن تولیدات مواد غذایی افزایش یافته است. با توجه به پیشرفت‌های مهندسی و معماری، ساخت سازه‌های عمرانی مقاوم امکان‌پذیر شده است. فناوری موجب ترقی و پیشرفت همه‌ی صنعت‌ها شده است. کسب و کارها رشد کرده اند و فرصت های شغلی بیشتری ایجاد کرده اند. پیشرفت های تکنولوژی منجر به تکامل روش‌های جدیدتر و سریع تر حمل و نقل و ارتباطات شده است. کاربرد فناوری باعث افزایش تحقیقات در زمینه‌های مختلف از ژنتیک تا فضای فرازمینی شده است.

فناوری‌های رایانه و اینترنت در همه جا وجود دارند. آنها هر بخش را تغییر داده اند. از پزشکی، گردشگری، آموزش گرفته تا سرگرمی یا هر چیز دیگری. تکنولوژی هر جنبه‌ای از زندگی را تحت تاثیر قرار داده و آن را آسان تر، بهتر و متفاوت کرده است.
 
سهولت زندگی بشر 

نه فقط نیازهای اولیه، حتی چیزهای تجملی هم به لطف فناوری سر راه ما قرار گرفت! اگر فناوری نبود، چگونه نیازهای اساسی ما به این راحتی برآورده می شد؟ انسان حتی قبل از تولد تکنولوژی نیز می توانست نیازهای خود را برطرف کند، اما در آن زمان خیلی سخت و ابتدایی بود. به غذای امروزی نگاه کنید. تازه، نگهداری شده یا فرآوری شده، هر نوع غذایی که باشد در هر زمانی در دسترس شماست. لباس؟ تنوع بسیار زیاد و راحتی بسیار بیشتر با لباس های مختلف برای مناسبت ها و فصول مختلف وجود دارد. از غذا گرفته تا مد، فناوری نقش مهمی دارد.

چگونه آسمان خراش ها تا این حد می‌توانند بلند باشند؟ این به دلیل پیشرفت در مهندسی عمران و معماری است. سازه های مقاوم در برابر زلزله و نسوز که امروزه می بینیم نیز موهبتی از پیشرفت های تکنولوژی هستند. به طور خلاصه، ما زندگی مجلل خود را مدیون فناوری هستیم. 
 
کسب و کارها 

به لطف فناوری، کسب‌وکارها و فرصت‌های شغلی نیز رشد کردند. کسب و کارهای کوچک و بزرگ برای پیشرفت به تکنولوژی نیاز دارند. آنها به دلیل پیشرفت‌های فناوری در سراسر کشورها در حال رشد و گسترش هستند. این فناوری است که به سازمان‌ها قدرت می دهد تا بتوانند توانایی‌های خود را گسترش دهند. اگر فناوری نبود، فرآیندهای پیچیده صنعتی چگونه انجام می‌شد؟ اگر ماشین آلات نبود، چگونه تولید کالا در مقیاس بزرگ امکان پذیر بود؟ اگر رایانه ها نبود، صنعت نرم افزار چگونه رشد می کرد؟ کسب‌وکارهای رو به رشد فرصت‌های شغلی را برای مردم ایجاد می‌کنند و تکنولوژی نقش بزرگی در رشد کسب‌وکار دارد. 

ارتباطات 

فناوری نحوه ارتباط افراد را نیز تغییر داده است. سیستم‌های ارتباطی از کبوترهایی که پیام‌ها را حمل می‌کنند به ایمیل‌ها و پیام‌های فوری که مسافت‌های طولانی را در چند ثانیه طی می‌کنند، تکامل یافته‌اند. فناوری تلفن همراه  و ارتباطات ماهواره ای سرعت ارتباط را افزایش داده و "اتصال" را آسان‌تر کرده است. اینترنت امکان تبادل آسان اطلاعات را در فواصل طولانی فراهم کرده است. حتی در حال حاضر، شما می‌توانید از یک وب سرور در کشوری دوردست به این صفحه دسترسی داشته باشید. تنها با چند کلیک ماوس کامپیوتر می توانید به هر نقطه از اینترنت بروید و بدون اینکه متوجه شوید وارد یک دنیای کاملاً جدید شوید!

رسانه‌های اجتماعی و سایر برنامه‌های کاربردی تکنولوژیکی خانواده‌ها را گرد هم آورده‌اند. امروزه می‌توانیم از طریق فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، همکلاسی‌های گمشده خود را پیدا کنیم و می‌توانیم ارتباط خود را دوباره برقرار کنیم. در واقع، ما حتی می‌توانیم با رهبران جهان، شخصیت‌های برجسته در این پلتفرم‌ها ارتباط برقرار کنیم. ارتباط در زمینه‌های حرفه ای نیز مورد نیاز است و فناوری این امکان را به ما‌ می‌دهد تا از هر کجا که هستیم با جهان ارتباط برقرار کنیم. 
 
آموزش و تحصیلات 

امکانات آموزش آنلاین و در دسترس بودن رسانه‌های تعاملی، روند یادگیری را بسیار جالب کرده است. تکنولوژی  به ما نشان داده است که چگونه می‌توانیم با کامپیوتر و اینترنت بر موانع زمان و مکان غلبه کنیم. این امر آموزش را برای مردم در سراسر جهان قابل دسترس‌تر و مقرون به صرفه‌تر کرده است. نقش کامپیوتر و اینترنت در آموزش را نمی‌توان نادیده گرفت. استفاده از کامپیوتر در تدریس باعث جذابیت بیشتر یادگیری شده است. رایانه‌ها ذخیره و ارائه بهتر اطلاعات را امکان‌پذیر می کنند و در نتیجه فرآیند آموزش را آسان‌تر و مؤثرتر می کنند. سی دی های آموزشی در همه جا موجود است. سخنرانی‌ها/درس‌ها را می‌توان در وب‌سایت‌ها، به صورت PDF یا حتی به صورت ویدیو بارگذاری کرد. این باعث شده است که اطلاعات به راحتی قابل دسترسی باشد و راه‌های بهتری برای به اشتراک‌گذاری دانش فراهم شود. مدارک و دوره‌های آموزشی آنلاین باعث گسترش آموزش شده است. امروزه، افراد می‌توانند حتی در حین مدیریت شغل خود به تحصیل خود ادامه دهند، زیرا آموزش آنلاین آنها را برای انجام این کار منعطف‌تر می‌کند. و همچنین تمام اطلاعات جهان به لطف شبکه جهانی وب بسیار گسترده است.
 
سرگرمی

فناوری کمک زیادی به دنیای سرگرمی کرده است. از بازی‌های ویدیویی و رایانه‌ای گرفته تا تلویزیون‌های هوشمند، طیف گسترده‌ای از اختراعات تکنولوژیک به ما کمک کرده‌اند که اوقات فراغت خود را پر کنیم. حتی امروزه تماشای فیلم دیگر محدود به فضای تئاتر نیست و می‌توانیم فیلم را روی پلتفرم دیجیتال تماشا کنیم. پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های پخش آنلاین، دنیای سرگرمی را به حالت دیجیتالی‌سازی کامل سوق می‌دهند.
 
پزشکی
 
 فناوری دائماً در تلاش است تا در توسعه ابزار و تجهیزات مورد استفاده در زمینه پزشکی و حفظ زندگی سالم مردم و ارتقای استاندارد مراقبت از آنها کمک کند.

دستگاه‌های پزشکی پیشرفته تشخیص بسیاری از بیماری‌ها را ممکن ساخته و درمان آنها را تسهیل کرده است. علاوه بر این، این امکان را فراهم کرده‌اند تا برخی از  درمان‌ها را بتوان در منزل تکمیل کرد و در نتیجه اقامت کوتاه تری در بیمارستان‌ها و کاهش هزینه‌های درمان داشته باشند.
 
استفاده از فناوری در کار های حقوقی
 
فناوری در بهبود نظم و قانون کمک بسیاری به شرکت ها کرده است. امروزه با استفاده از دوربین های پلیس، دیگر کسی جرعت عبور از سرعت قانونی در بزرگ راه ها را ندارد. همچنین با وجود دوربین های مدار بسته در اکثر مغازه ها و خیابان ها که تمامی وقایع را ضبط می کنند با خیال راحت می توان به زندگی خود بدون ترس از امنیت ادامه داد.
 
امنیت
 
فناوری، به بالا رفتن امنیت فردی و ملی نیز کمک بسیاری می کند به عنوان مثال می توان با برنامه های ضد سرقت، انتی ویروس ها و برنامه های امنیتی دیگر از وقوع اکثر سرقت ها پیشگیری کرد. اکثر برنامه ها به صورت الکترونیکی برای حفظ و بالا بردن ایمنی ساخته شده اند.
 
اینترنت
 
امروزه به وسیله اینترنت می توان به جهان بیرون متصل شد و با دیگران ارتباط برقرار کرد. با ظهور اینترنت بسیاری از کسب و کار ها رونق گرفته که همین موضوع باعث شده بیشتر افراد به صورت دورکاری کار کنند چون می توانند از طریق اینترنت به راحتی با مشتریان خود از سراسر دنیا تعامل برقرار کنند. بیماری کووید 19 با تمام بدی هایی که دارد این را ثابت کرده است که اگر در خانه حبس هم شویم باز می توانیم با کمک اینترنت به زندگی و کسب و کار خود ادامه دهیم.
 
همانطور که گفتیم فناوری بر نحوه ارتباطات، یادگیری و تفکر افراد تأثیر می گذارد. با وجود فناوری، دیگر نیاز نیست برای پیدا کردن کتاب ها یا کامل کردن پروژه های دانشگاه خود به کتابخانه برویم چون به راحتی می توانیم با کمک Google و اینترنت به هرنوع کتاب و اطلاعاتی که می خواهیم دسترسی پیدا کنیم.
 
آموزش
 
یکی از جنبه های فناوری که تأثیر زیادی در جامعه داشته است، تأثیر آن بر یادگیری است. این عامل باعث شده است که یادگیری، بیشتر تعاملی و مشارکتی باشد همچنین به افراد کمک می کند تا با مطالبی که یاد می گیرند بهتر درگیر شوند.

اینترنت، این امکان را به ما می دهد تا بیست و چهار ساعته به صورت آنلاین به هر منبعی که می خواهیم دسترسی داشته باشیم. علاوه بر این، به دانشجویان و دانش آموزان این امکان را می دهد که راحت تر در آزمون ها و امتحانات خود شرکت کنند.
 
افراد می توانند از طریق YouTube و رسانه های اجتماعی به انواع آموزش ها دسترسی داشته باشند. این کار کمک می کند تا دانش آموزان بهتر درس را متوجه شوند. علاوه بر این بسیاری از این طریق به کسب درآمد نیز مشغول شده اند که شما می توانید مقاله کسب درآمد از یوتیوب کالی بویز را مطالعه کنید. این پیشرفت های تکنولوژی باعث شده است تا یادگیری سرگرم کننده نیز باشد.

شما می توانید در حالی که در خانه تان هستید از دانشگاه های معتبر خارجی مانند هاروارد یا MIT مدرک دریافت کنید.
 
یادگیری آنلاین برای دانشجویان و دانشگاه ها بسیار مقرون به صرفه است، بنابراین دانشگاه ها برنامه های خود را به صورت آنلاین تغییر داده اند. در واقع سیستم آموزشی آنلاین نسل دیگری از سیستم آموزشی است که در آن مدارس به صورت آنلاین برای یادگیری مقرون به صرفه و بدون وقفه حرکت می کنند. علاوه بر این، ابزارهای تکنولوژی مانند کیندل و تبلت جای خواندن و نوشتن را می گیرند.
 
نتیجه گیری

هیچ چیز دیگری مانند تکنولوژی زندگی را تغییر نداده است. و دقیقاً به همین دلیل است که فناوری امروزه بسیار مهم است و همیشه خواهد بود.

هدف اصلی هر بخش از فناوری، خودکارسازی است. تکنولوژی پیچیده‌ترین فرآیندها را خودکار می‌کند، چه در زمینه ارتباطات، آموزش، پزشکی باشد یا هر صنعت دیگری. امروزه ارتباط، کار و تحصیل بدون فناوری تقریباً غیرممکن است. تکنولوژی زمان ما را پر از محتوا و سرگرمی‌های معنادار کرده است تا احساس رضایت و شادی کنیم. اما فن‌آوری نیز مانند بسیاری چیزهای دیگر دارای برخی اثرات نامطلوب است. بنابراین ما باید جنبه‌های خوب فناوری را در زندگی خود بپذیریم و در عین حال از اثرات نامطلوب آن اجتناب کنیم.

نویسنده: سارا نادری

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
هنر و فرهنگ1
پایان انحصار رسانه‌ها
کرسی آزاد اندیشی

پایان انحصار رسانه‌ها

به همت انجمن دانشجویی روابط عمومی دانشکده علوم ارتباطات، کرسی آزاد اندیشی "پایان انحصار رسانه ها" با حضور نمایندگانی از فعالان نمایش خانگی، وی او دی‌ها و سازمان صدا و سیما برگزار می‌شود.
دروازه‌بانی، تاثیر مستقیمی بر برداشت ما از واقعیت‌های اجتماعی دارد
معرفی کتاب: "دروازه بانی"، اثر پاملا شومیکر، ترجمه دکتر حسین افخمی:

دروازه‌بانی، تاثیر مستقیمی بر برداشت ما از واقعیت‌های اجتماعی دارد

بنابر نظر پاملا شومیکر، استعاره "دروازه‌بانی" را می‌توان برای هرموقعیت تصمیم گیری و با هرمیزان اطلاعات به کار برد؛ چه این انتقال از طریق کانال‌های جمعی و چه از طریق کانال های بین‌فردی باشد.
نشست علمی
به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی برگزار می شود:

نشست علمی "سعدی در چین و چین در آثار سعدی"

به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی، نشست علمی"سعدی در چین و چین در آثار سعدی، در دانشکدۀ ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود.
پر بازدیدها
آخرین اخبار