۱۸ مرداد ۱۴۰۲ ۱۰:۱۰
کد خبر: ۳۰۵۱۵۷

عطنا - در ابتدا بیایید شرایط سیاسی و یا سیاسی-اقتصادی ایران را در جهان در وضعیت کنونی بررسی کنیم . کشور ما ایران ، به دلیل انقلاب اسلامی و همینطور به عنوان کشوری مهم در منطقه ی خود همواره در این چهل سال ، با چالش هایی مواجه بوده و قدرت های بزرگ دنیا سعی در ایجاد اختلال در فضای اقتصادی داشته اند که همواره از ابزار هایی مانند تحریم های اقتصادی ، منع تجارت با تاجران ایرانی ، عدم اجازه ی کشور های دیگر برای فعالیت و استفاده از منابع تخصصی که در ایران وجود دارد و .... استفاده شده و همین امر باعث شده که ایران نتواند همانند سایر کشور های مختلف به تجارت بین المللی دسترسی مستقیم داشته باشد ، حال سوال اصلی این است که با توجه به این موارد به وجود آمده فعالان تجاری و یا تاجرانی که در ایران فعالیت می کنند می توانند با استفاده از راه هایی به فعالیت خود در فضای بین الملل ادامه دهند ؟

در ابتدا بیایید فضای سنتی برای تعاملات تجاری را برسی کنیم ، یک تاجر ایرانی را درنظر بگیرید که درفضای سنتی ، تجارت سنتی خود را پیش می برد و امکان تجارت با منابع خارج از کشور کمتراز ده درصد است ، چرا ؟ به این دلیل که تجارت سنتی در ایران برای فعالیت های خارج از کشور باید به دور از تحریم های اقتصادی باشد یعنی شما باید هویت مستقل از خود را داشته باشید تا بتوانید فعالیت کنید کاری که امروزه تاجران فضای سنتی انجام میدهند و با نام های دیگر و یا با واسطه گری کشور های دیگر دست به اقدامات تجاری می زنند که خودش این موارد تجاری که شما هویتی جداگانه برای دورزدن تحریم ها نیاز دارید کار بسیار دشواری است و در فضای تجاری امروزه گاها تبدیل به کاری غیر ممکن می شود که افرادی که می خواهند در فضای تجاری در ایران برای خارج کشور فعالیت کنند باز می دارند و از طرفی در سطح کلان نیز ، علاوه بر اینکه این تحریمات اقتصادی برای کشور سودمند نیست و ضرر می رساند ، می تواند یک مانعی باشد تا نتوانند تاجران ایرانی برای صنعت ، تجارت و .. کشور سود رسانی که باید باشد را انجام دهند .

ولی یبایید فضای تجاری در فضای مجازی را برسی کنیم که ایا در داخل ایران با توجه به این مواردی که گفته شده از جمله تحریمات و ... می توانیم فعالیت های تجاری بین اللملی با سایر کشور ها داشته باشیم ؟

این موضوع درست است و به هیچ عنوان نمی توان کتمان کرد که این تحریم های تجاری و تحریم های مختلف که کشور ما درگیر آن است شامل فضای تجاری در فضای مجازی نیز می شود ولی می خواهم  راه هایی را خدمتتان عرض کنم که می تواند با توجه به این موارد با کشورهای مختلف تعاملات تجاری داشته باشید . امروزه با ایجاد رمز ارز های مختلف تعاملات تجاری وارد دوره ی دیگری می شود که می تواند در آینده واحد تجاری ارزی را دستخوش تعییرات جدی کند . شما می توانید با داشتن یک کیف پول الکترونیکی که بدون نیز به احراز هویت است مانند کیف پول دیجیتالی تراست ولت رمز ارز های خود را در آنجا وارد کنید واز طرفی نیز در ایران صرافی های ایرانی نیز وجود دارد که شما می توانید برای خرید رمز ارز ، از این موارد استفاده کنید . با وجود رمز ارز ها امکان تعاملات تجاری شما با سایر کشور های امکان پذیر است و از طرفی دیگر شما در سطح دسترسی نیز امروزه می تواند با توجه به ابزار های مختلفی که وجود دارد ، با دیگر کشور ها و دیگر افراد مختللف که مثل شما عمل تجارت را انجام می دهند تعاملات تجاری داشته باشید ، مثل فضای سنتی به آن اندازه سختی احراض هویت شما مطرح نمی باشد به دلیل وسیع بودن فضای مجازی که در دنیا وجود دارد.

شما می توانید با ابتدایی ترین کار های ممکن که امروزه در ایران نیز وجود دارد با کشور های مختلف تعاملات تجاری داشته باشید و از طرفی دیگر  با سختی های تجارت بین المللی در فضای سنتی مواجه نشوید.
 
حسین علائیان
کارشناسی مطالعات ارتباطی
دانشگاه علامه طباطبایی

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر: