۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ ۰۷:۴۹
کد خبر: ۳۰۴۹۰۴

عطنا - کتاب قدرت عادت را چارلز داهیگ نوشته، الهام شریف آن را ترجمه کرده و شامل ۳۴۲ صفحه است و به فصل‌های مختلف تقسیم شده است. کتاب دارای پیشگفتار است که در آن به معرفی کتاب پرداخته که خیلی طولانی است. پشت جلد کتاب نیز به معرفی کتاب پرداخته و لازمه‌ی دانستن قدرت عادت را بیان کرده است.

چارلز داهیگ در سال ۱۹۷۴ در مکزیکو متولد شده و رشته تاریخ و مدیریت بازرگانی را خوانده است و خبرنگار نییورک تایمز است که این کتاب را نیز در نشریات آنجا چاپ کرده و برنده‌ی جایزه پولیتزر نیویورک تایمز است.

ترجمه‌ی انجام شده ساده و روان است و از کلمات پیچیده و مبهم استفاده نشده است و اشتباه املایی دیده نمی‌شود و همچنین علائم نگارشی استفاده شده و باعث سرعت بخشیدن به مطالعه متن می‌شود. ترجمه انجام شده از ابهام و پیچیدگی برخوردار نیست و تحریف محتوای اصلی صورت نگرفته است.

کتاب سایزی استاندارد دارد و نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ. متن کتاب هم بسیار روان و راحت است. محتوای کتاب آموزنده است و کاملا روانشناسانه و علمی است و بسیار جذاب و کاربردی است و به نظرم مطالعه‌ی آن برای هرکسی در زندگی اش لازم است چراکه درمورد رفتار‌های روزمره‌ی زندگی ما انسان هاست. کتاب شامل پاورقی نیز هست که در آن برای توضیحات بیشتر نظریه‌ای که در متن اصلی آورده است، استفاده شده.

این کتاب همچنین دارای ۳ بخش است که برای تقسیم بندی فصل‌ها استفاده شده؛ اینکه هر فصل درباره چه موضوعی است. در فصل بندی کتاب و اختصاص دادن مطالب به آن فاقد ایراد است و عناوین و مطالب درباره همان موضوع صحبت می‌کند که فقط در بعضی موارد کوتاع به دلیل طول دادن مثال‌ها باعث به حاشیه رفتن اصل موضوع شده، ولی در کل مطالب منجسم است و باعث سردرگمی نمی‌شود. در بخش اول بیشتر برای آگاهی بخشی مخاطب و دادن اطلاعات اولیه است و همچنین در بخش دوم درمورد عادت‌های خوب و موفق آمیز دنیا صحبت می‌کند در بخش آخر به صورت تخصصی درمورد خود عنوان کتاب سخن می‌گوید؛ یعنی در دو بخش اول زمینه سازی می‌کند و خواننده را آماده می‌کند تا با روحیه و انگیزه‌ی تمام بتوانند عادت‌های جوامع را بپذیرد و عملی کند؛ و برای هر کاری که از نظرمان سخت است و یا غیر ممکن است، طوری بیان کرده و توضیح داده که اول با بیان نمونه‌ی موفق و با استناد به واقعی بودن آن بیان کرده و سپس دلیل و امکان پذیر بودن ترک عادت بد را به طور علمی توضیح داده است.

مطالب در کتاب قدرت عادت طوری بیان شده که وقتی درمورد نظریه‌ای می‌خواهد توضیح دهد با اشکال مختلف بیان می‌کند و همچنین مثال و توضیحات بیشتر را از زبان شخصیت‌ها استفاده کرده است و این کار جذابیت کتاب را چندین برابر کرده است، اما به نظرم مشکلی که کتاب دارد این است که مفاهیم علمی استفاده شده در روانشناسی را باید در قالب پاورقی یا آخر کتاب به صورت مختصر اشاره می‌کرد تا فهم خواننده نسبت به متن را بیشتر می‌کرد و مطالب در ذهن مادگارتر می‌شد. از مثال‌های استفاده شده می‌توان برای موارد دیگر نیز به کار برد چراکه مثال‌ها جدید هستند.

قدرت عادت برای افرادی که تصمیم به تغییر زندگی خود و عادت‌های منفی هستند، بسیار کاربردی است و می‌توانند قبل از اقدام این کتاب را مطالعه کنند، زیرا کمک کننده خواهد بود؛ مثلا افرادی که قصد ترک سیگار کشیدن دارند یا می‌خواهند وزن خود را کم کنند می‌توانند از مطالب آن بهره گیرند و نکته برداری کنند.

نویسنده: بهاره احمدی آذر

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
هنر و فرهنگ1
نشست علمی
به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی برگزار می شود:

نشست علمی "سعدی در چین و چین در آثار سعدی"

به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی، نشست علمی"سعدی در چین و چین در آثار سعدی، در دانشکدۀ ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود.
مراسم آشنایی با جشن سال نوی چینی، در دانشکدۀ ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد
به همت انجمن علمی زبان چینی و مرکز تحقیقات چین،

مراسم آشنایی با جشن سال نوی چینی، در دانشکدۀ ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد

مراسم آشنایی با جشن سال نوی چینی، با هدف توجه به پیوندهای فرهنگی ایران و چین، در ایام جشن نوروز و جشن سال نو در چین، در دانشکدۀ ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.
پر بازدیدها
آخرین اخبار