۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ ۰۷:۱۵
کد خبر: ۳۰۴۸۶۲

عطنا - معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تا کنون ۳ دانشجو به علت بی اخلاقی پژوهشی از استادان شکایت کردند؛ چرا که مطالب آن‌ها از سوی استادان بدون ذکر نام دانشجو منتشر شده است که برای جریمه، یکی از استادان را در طول یک ترم تحصیلی از تدریس منع کردیم.

داوود حسین پور، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا درباره بی اخلاقی های صورت گرفته در فعالیت های پژوهش آموزشی و دانشجویی گفت: سالیان سال است که بحث اخلاق در پژوهش مطرح شده است و آئین نامه‌ای هم در این زمینه به دانشگاه‌ها در قالب سرقت‌های ادبی ابلاغ شد. 

وی افزود: دو نهاد کارگروه اخلاق در پژوهش و کمیته اخلاق در پژوهش برای جلوگیری از بی اخلاقی در دانشگاه علامه طباطبایی تاسیس شده است. 

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: کارگروه اخلاق در پژوهش در سطح فنی تشکیل می‌شود و افراد متخصص آن حوزه سرقت ادبی یا تخلفات علمی را تشخیص می‌دهند و نمایندگانی از بیرون دانشگاه و مجموعه وزارت بهداشت در این زمینه اظهار نظر می‌کنند؛ چرا که کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه مجوز وزارت بهداشت را اخذ کرده است و در قالب آن کد‌های اخلاقی و مقالات به پژوهش داده می‌شود تا صحت و رعایت مسائل علمی تایید شود. 

حسین پور بیان کرد: هر ۱۵ روز یکبار این دو کمیته شکل می‌گیرند و تا کنون ۳ دانشجو به علت بی اخلاقی پژوهش از استادان شکایت کردند؛ چرا که مطالب آن‌ها از سوی استادان بدون ذکر نام دانشجو منتشر شده است که برای جریمه یکی از استادان را در طول یک ترم تحصیلی از تدریس منع کردیم، اما مورد جدی در این زمینه نداشته ایم. 

معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: یکی از استادان حق التدریس از یک دانشجویی که سرقت ادبی انجام داده شکایت کرده است که مراحل قانونی آن در حال پیگیری است، اما برای این موضوع عمدتا کد‌های اخلاقی از دانشگاه درخواست می‌شود؛ چرا که کد‌ها دارای اعتبار در خارج از کشور بوده و نشان دهنده صلاحیت اخلاقی هستند.

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر: