۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ۰۷:۰۶
کد خبر: ۳۰۴۶۶۸

عطنا - عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: عفو گسترده اخیر جامعه را به سمت آشتی و وحدت هدایت می‌کند.

محمد رضا رهبرپور در واکنش به موافقت رهبر انقلاب اسلامی با عفو و تخفیف مجازات ده‌ها هزار نفر از متهمان و محکومان با بیان اینکه این فرمان را از 2 بعد می‌توان مورد بررسی قرار داد و گفت: عفو گسترده اخیر، شامل آزادی محکومان و متهمان اغتشاشات و آشوب‌های اخیر می‌شود، در این خصوص، اکثریت افرادی که در مظان اتهام بودند و یا محکومیتی کسب کرده بودند با نگاه بلند، سعه صدر و لطفی که رهبر معظم انقلاب داشتند، مشمول این عفو شدند.

رهبرپور یادآور شد: همچنین هیچ سوء سابقه‌ای برای این افراد در نظر گرفته نمی‌شود و آن‌ها می‌توانند مسیر زندگی اجتماعی خود را بدون دغدغه پیش بگیرند.

این حقوقدان گفت : با عفو گسترده اخیر کارکرد اصلاحی که حقوق کیفری و اعمال مجازات علاوه بر جنبه تنبیهی دارد نیز محقق می شود و جامعه را به سمت آشتی و وحدت هدایت کند.

وی با اشاره به بعد دیگر اهمیت عفو گسترده اخیر خاطرنشان کرد: عفو سایر محکومان تحت عنوان عفو معیاری از گذشته متداول و مطرح بوده است و هرچند وقت یک بار این عفو اجرا و فرمان آن صادر می‌شده است، اما در این دوره استثنائاتی برای در نظر گرفتن این عفو ذکر شده است.

این حقوقدان تصریح کرد: عفو اخیر شامل کسانی می‌شود که محکومیت شان را طی کرده و دچار تنبه و ندامت شدند و امید می‌رود بازاجتماعی شوند و به عرصه اجتماع برگردند لذا این فرصت در اختیارشان قرار می‌گیرد که خودشان را اصلاح کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: با این اقدام حسنه، آن کارکرد اصلاحی که حقوق کیفری و اعمال مجازات علاوه بر جنبه تنبیهی دارد نیز تحقق پیدا می‌کند؛ لذا هر دو جنبه یاد شده در فرمان عفو رهبر انقلاب در عفو محکومان بسیار مفید بوده و اثرات مثبتی در جامعه برجای می‌گذارد.

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار