۲۶ مهر ۱۴۰۱ ۱۶:۴۳
کد خبر: ۳۰۴۲۹۳

عطنا - سخنگوی دولت سیزدهم در همایش کارگزاران ملت که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: رشد اقتصادی کشور که میانگبن آن طی ۱۰ سال صفر بوده در طول یک سال اخیر تقریبا به ۵ درصد افزایش یافته است.  

علی بهادری جهرمی افزود: قبلا ریل ما این بود که معطل مذاکره می نشستیم تا مشکلات مان حل شود؛ به گونه ای که می گفتیم شما را به خدا چند تا هواپیما بدهید و بعد آنها می‌گفتند بیایید این چند تا هواپیمای ملخی مال شما. با این اوصاف ما ۱۲ تا ۱۳ هواپیمای ملخی گرفتیم. اما از رئیس سازمان هواپیمایی بپرسید که چند تا از این هواپیماهای ملخی دارند کار می کنند.
 
وی با بیان اینکه همان کسانی که می گفتند واکسن های کرونا آب مقطر است در مورد اتفاقات اخیر هم به والله دروغ می‌گویند، اظهارکرد: آن موقع که می گفتند واکسن ها آب مقطر است سخت بود که دروغ آنها را ثابت کنیم اما ما امروز به خاطر همین واکسن اینجا هستیم با این وجود امروز نیز سخت است که دروغ هایی را که می گویند ثابت کنیم ولی چند ماه دیگر معلوم می شود که این بار هم دروغ گفتند.
 
جهرمی با اشاره به اینکه در این دولت تجارت خارجی ۱۳ تا ۱۴ درصد افزایش یافته است، افزود:  هر جایی که دیدید تمام دشمنان ما تمام قد به میدان آمدند و رو بازی می کنند بدانید احساس خطر کرده اند و امروز نیز دشمن می خواهد تیر آخرش را بزند و هر آنچه را که دارد بیرون بریزد چون می داند که قرارداد شانگهای و قرارادهای کوتاه مدت و بلندمدت گازپروم دارند کار می‌کنند.
 
بهادری جهرمی بیان کرد: واقعیتی است که کشور ما حداقل پس از دوره رنسانس در بسیاری از حوزه‌ها مانند تکنولوژی، فن توسعه ای کشور عقب ماند.
 
وی افزود: بعد از تمدن اسلامی یک دوره‌ای به واسطه پیشرو شدن در حوزه علم و دانش در حوزه علم و فناوری هم جلو افتادند اما با انحراف حکمرانان و زمامداران از مسیر درست کشورهای اسلامی به ویژه کشور خودمان، از رشد صنعتی غرب عقب افتادند. حکمرانان ما برنامه ریزی لازم در پیشروی علم نداشتند و به پیرو تبدیل شدند.
 
سخنگوی دولت با اشاره به شکل گیری انقلاب سال ۵۷ گفت: ۴۰، ۵۰سال قبل مردم ما حرفی داشتند که باید خودمان برای خودمان تصمیم بگیریم یعنی آزادی و استقلال داشته باشیم و براساس همین شعارها انقلاب کردند و بیش از ۴۰ سال است هزینه این آزادی طلبی و استقلال طلبی اش را دارد می پردازد چراکه یوغ بندگی بر کشور ما انداخته بودند و آینده را برای ما رقم می زند.
 
وی افزود: ایران کشوری نبود که خود مسیر رشد را طراحی کند بلکه برای او برنامه ریزی و مسیر را طراحی می کردند ۸سال جنگ راه انداخته و همه ظرفیت های کشور را درگیر کردند و بعد جتگ رسانه ای را به میدان آوردند.
 
رییس شورای اطلاع رسانی دولت با اشاره به راه اندازی رسانه های فارسی زبان در خارج از کشور، گفت: کشورهایی حاضر به هزینه از جیب خود شدند تا رسانه فارسی زبان راه بیندازند در حالی که اصلا فارسی نمی دانند و می خواهند ما را تحت فشار قرار دهند و همین قدرت‌ها ما را وجه المصالحه خود قرار دادند.
 
وی ادامه داد: این انقلاب یک کلام داشت که باید به خود اعتماد و اتکا کنیم و روی پای خود بایستیم که شرط آن رفتن در مسیر علم بود. البته نظری بود که برای پیشرفت باید وام بگیریم و انها دست ما را بگیرند و ما را راه ببرند و این رویکرد در ۵۰ سال گذشته وجود داشته است.
 
بهادری جهرمی با بیان اینکه به قول رهبر انقلاب آنها کار رایگان برای کسی انجام نمیدهند و گاو شیرده می خواهند اظهار داشت: این قدرتها در نقشه جهانی خود برای هر کشوری کارویژه تعیین کرده اند. برای کشوری گاو شیرده، کشوری دیگر گاو گوشتی و کشوری هم مرغ تخم گذار طراحی کردند.
 
وی افزود: اما رویکرد دولت جدید با رویکرد اقتصاد درون زا همراه است. کلید واژه دولت قبل کلیدی به نام میز مذاکرات بود اما شاه کلید گفتمان این دولت نگاه به بیرون نیست بلکه اعتماد تکیه به توان درون و ظرفیت نخبگانی و جوانان کشور است. در این رویکرد هم اعتقاد دولت علم است که علم با خود قدرت برتر می آورد که هر که علم و چراغ ندارد مجبور است به مسیری اعتماد کند که دیگری برای او طراحی می کند.
 
وی ادامه داد: در همین مسیر دولت برای نخستین بار در تاریخ ایران برنامه ای منتشر کرد به نام سند تحول دولت مردمی و ار جامعه علمی در هر طیف خواست حرفهای خود را بزنند و مشکلات را بیان کنند.
 
به گفته وی، در سند تحول مشکلاتی چون بیکاری، سیاست خارجی کاریکاتوری، کاهش سرمایه اجتماعی، فساد و تورم داریم و برای این چالش ها راهکار ارائه کرد که ۱۰۲۲ اقدام در این سند تحول آمده است.
 
بهادری جهرمی تصریح کرد: در کشور با وضعیت اقتصادی وحشتناک روبرو بودیم که در ۱۰ ساله گذشته رشد میانگین ان چهار دهم درصد بودوی با لبخندی خطاب به دانشجویان ادامه داد: ما که حرف بزنیم نمی شنوید و کسی که ما را مسخره می کند می شنوید؛ رئیس جمهور در دیدار رهبری برای اینکه آنار را دقیق بگوید گفت چهار دهم یک درصد و این درست بود.یعنی صفر اینهمه هزینه و سرمایه چه شد برای رشد سرمایه میانگین این همه مخارج و هزینه این بود.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه حجم نقدینگی موجودر کشور در سال ۹۲ حدود ۳۶۰ هزار میلیارد تومان بود، بیان کرد: در ۱۴۰۰ ابن نقدینگی به ۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد رسید که این یعنی بمب نقدینگی و سیل تورمی‌.این نقدینگی یک روز روانه بازار ارز، یک روز سکه، یک روز بورس یک روز مسکن می شود و قیمت اینها بالا می رود. یعنی دولت نقدینگی کشور را ۸ برابر کرد و رشد اقتصادی ایجاد شده به ازای این نقدینگی تقریبا صفر بود.
 
بهادری جهرمی بیان کرد: چهل سال پیش مردم ما گفتند باید برای آینده خودمان، خودمان تصمیم بگیریم و اقدام کنیم و باید برای آن آزادی و استقلال داشته باشیم و الان چهار دهه است که دارد هزینه این استقلال طلبی و آزادی طلبی را می‌دهد.
 
وی افزود: هشت سال جنگ، تحریم‌های اقتصادی و جنگ روانی و رسانه‌ای را شاهد بوده‌ایم و علت آن همین است که نمی‌خواهد آن ملت خودش برای خودش تصمیم بگیرد و با این هدف کشورهایی می‌آیند و هزینه‌های فراوانی می‌کنند تا شبکه‌ای به زبان فارسی تاسیس کنند.

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه کلید واژه دولت قبل این بود که میز مذاکرات مشکلات را حل می‌کند، اظهار کرد: این دولت معتقد است تعامل با جهان بدیهی است، اما شاه کلید حل مشکلات در داخل و توجه به نخبگان و بروز استعدادها و تکیه بر توان داخلی است.
 
بهادری جهرمی یادآور شد: قدرت برتر را علم با خود می‌آورد؛ هرکس که آن را به دست آورد جلودار پیشرفت و ترقی است، اما چنانچه به علم نرسد دیگران هستند که او را هدایت می‌کنند.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم اولین دولت بعد از انقلاب و حتی تاریخ ایران است که یک سند تحول ارائه کرد و از همه جناح‌ها و گروه‌ها خواست بیایند و هرکدام مشکلات را لیست کنند و راهکار خود برای برون‌رفت از آن را ارائه کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به وجود زمان‌بندی و تقسیم وظایف در سند تحول برای حل مشکلات، اظهار کرد: دولت وقتی این برنامه را ابلاغ کرد آن را منتشر کرد تا همه مردم آن را بدانند و اگر لازم است آن را نقد کنند. از جامعه دانشگاهی هم درخواست کرد که اگر اولویت‌بندی یا راهکاری برای حل مشکلی، ایراد دارد آن را نقد کنند تا ایرادات برطرف شود.
 
بهادری جهرمی با اشاره به اینکه میانگین رشد اقتصادی کشور در طول دهه گذشته چهار دهم درصد بوده است، تصریح کرد: این یعنی عددی نزدیک به صفر آن‌هم در کشوری که این همه منابع انسانی، طبیعی و ظرفیت‌های فراوان توسعه‌ای دارد. دولت در طول هشت سال منتهی به دولت جدید میانگین نقدینگی را هشت‌برابر کرده است، اما نتیجه آن چه بوده؟ رشد اقتصادی نزدیک به صفر است.
 
وی با بیان اینکه دولت قبلی به جای رشد اقتصادی، تورم ایجاد کرد، افزود: آمارهای رسمی بانک مرکزی در دولت قبلی که ادعای آزادی است مهر محرمانه خورده بود چرا که اگر این آمارها منتشر می‌شد جامعه ضربه‌ای شوک‌آور تجربه می‌کرد. ما هم ابتدای کار این دولت این آمارها را بازگو نمی‌کردیم چون هنوز تسلط کافی به امور پیدا نشده بود.

بهادری جهرمی: شاه کلید حل مشکلات توجه به نخبگان، بروز استعدادها و تکیه بر توان داخلی است

لازم به ذکر است در جریان حضور سخنگوی دولت در جمع دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی(ره) حدود ۲۰ نفر از دانشجویان پیش از شروع سخنرانی سخنگوی دولت سالن را ترک کردند و حاضر به گفتگو یا طرح سوال در این نشست پرسش و پاسخ دانشجویی نشدند. این دانشجویان در زمان سخنرانی وی روبروی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی به تجمع و شعاردهی پرداختند.

با پایان جلسه سخنرانی، سخنگوی دولت با دانشجویان معترض به گفتگو پرداخت و به پرسش‌ها و انتقادات برخی از آنها پاسخ داد. تجمع دانشجویی مذکور به صورت مسالمت آمیز و بدون برخورد میان حراست و دانشجویان معترض به پایان رسید.

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار