۰۶ مهر ۱۴۰۱ ۰۸:۱۰
کد خبر: ۳۰۴۲۳۰

عطنا - این روزها، زمان وقوع اتفاقاتی است که در تحلیل های صاحب نظران مطلع پیش بینی شده بود؛ از جمله نابودی اروپای متحد توسط آمریکا با هدف مقابله با روسیه و چین.

فدا شدن اروپا بخاطر آمریکا یکی از این تحلیل ها بود. آمریکا با تمام توان نمی‌گذارد اتحادیه اروپا باقی بماند و تمام اقتصاد اروپا باید زیر چتر دلار قرار بگیرد تا شاید اقتصاد آمریکا نجات پیدا کند. آمریکایی ها از دهه 90 میدانستند اگر روزی ایران و چین و روسیه با هم متحد شوند می‌توانند تمامی امپراتوری آمریکا را به خطر بیاندازند. برای همین از ابتدا سراغ ایران هراسی در دنیا رفتند و نقطه ضعف روسیه و چین، ایران اتمی بود.

به همین دلیل به بهانه اتمی شدن ایران تحریم های همه جانبه را اجرایی کردند تا خود روسیه و چین پیشگام دفاع از تحریم های سراسری ایران شوند و این نزدیکی بین این سه کشور شکل نگیرد. اما هنر اصلی توسط ایران انجام شد. ایران هم با زرنگی تمام از این هجمه هسته ای برای نزدیک کردن این دو کشور به خود استفاده کرد.

ایران در اولین گام بحث مذاکرات هسته ای را به میان آورد و از نقطه قوت دشمن یعنی تحریم برای خنثی کردن این طرح آمریکا استفاده کرد. ایران اگر در آن روزها مستقیم به سمت هسته ای شدن پیش می‌رفت چه بسا ممکن بود مورد حمله هسته ای هم قرار بگیرد. 

نه تنها روسیه بلکه بقیه کشور های هسته ای دنیا هم ممکن بود تحت تاثیر جو روانی سراغ ایران بیایند اما ایران با توسل به مذاکرات توانست زهر اصلی این جو رسانه ای را در طول سال‌های متوالی مستهلک کند و در کنارش به فناوری صلح آمیز هسته ای نیز مسلط شود. 

در نهایت تحریم آمریکا باعث شکل گیری اتحاد 3 کشور آسیایی شد. قرار بود طبق برنامه سال 2025 اتحاد شرق به صورت رسمی به آمریکا و سیستم مالی این کشور اعلام جنگ کند که آمریکا برای نجات خودش مجبور شد زودتر اقدام کند تا خسارت کمتری ببیندو

برای اینکه آمریکا بتواند در مقابل محور شرق زنده بماند و به سرنوشت شوروی دچار نشود باید حداقل 50 درصد تجارت دنیا را زیر بلیط دلار بیاورد، یعنی این که یورو و ین ژاپن و حتی پوند انگلیس باید نابود شود یا فقط به صورت ظاهری ارز مبادله دوم باشند و مبادلات کماکان مثل سابق دلاری باشند. اما اتحادیه اروپا به صورت عادی خود را فدای آمریکا نمی‌کرد پس کاخ سفید یک طرح نابودی اروپا را آماده کرد که در حال حاضر اجرا شد.

برای نابودی بدون دردسر اتحادیه اروپا و تجزیه آن ابتدا نیاز به یک دشمن خیلی قوی بود تا عواقب عملیات های آمریکا را به گردن آن بیاندازند و چه کشوری بهتر از روسیه که خود یک طرف درگیری با آمریکا است. آمریکا روسیه را به باتلاق حمله به اوکراین کشاند که باعث شد یک جو رسانه ای شدید در کل دنیا به راه بیفتد که بر مبنای آن برای شکست روسیه غرب اگر نیاز باشد هر نوع قربانی هم که شده باید تقدیم کند.

مرحله اول طرح، جبهه بندی کشورهای اتحادیه اروپا در مقابل روسیه بود. اما یک عامل خارجی در طرح آمریکا اخلال ایجاد کرد و آن هم شوک شدید به بازار های مالی اروپا به خاطر افزایش شدید قیمت گاز بود که مردم را به خیابان ها ریخت. به همین دلیل نیاز به ایجاد یک نیروی نظامی سرکوب گر متحد بود که تحت پوشش پلیس تغییرات آب و هوایی شکل گرفته تا به بهانه مقابله با گرمایش زمین با مردم عادی برخورد شود. 

اما این فشارها بر مردم اروپا باعث روی کار آمدن سیاست مداران راست گرا و ملی گرایان افراطی شده و این احزاب راستی یا راست افراطی به سراغ طرحی موسوم به احیای اتحادیه اروپا رفتند. در این طرح اشاره شده است که جهت عضویت در اتحادیه اروپا نیازی به حضور فیزیکی در قاره اروپا نیست، بلکه کافی است کشوری منابع مورد نیاز اتحادیه را داشته باشد تا عضو آن شود. 

آمریکا برای اینکه این اتفاق نیفتد دو کار را باید انجام می‌داد. اول اینکه مطمئن شود حتی اگر کشورهای اروپایی بخصوص آلمان بخواهند به سمت روسیه یا محور شرق چرخش کنند،روسیه نتواند گاز آنها را تامین کند به همین دلیل دو خط لوله گاز نورد استریم با مشارکت امریکا و لهستان طی روزهای گذشته منفجر شد. 

آمریکا دقیقا با سلاح روسیه که همان گاز است وارد بازی خطرناکی شده است. کاخ سفید گاز آمریکا و منطقه شمال غربی اروپا را فقط به کشورهایی می دهد که طبق طرح آن بازی کنند. لذا آلمان که به طور مستقل به دنبال خرید گاز روسیه بود از این گاز محروم می ماند. به همین دلیل دولت بایدن برای نشان دادن قدرت خود دیروز خط لوله انتقال گاز نروژ به لهستان را فعال کرد و در تبلیغات هم اعلام کردند تمام گاز مورد نیاز لهستان را تامین می‌کنند.

دومین کاری که باید آمریکا برای جلوگیری از چرخش کشورهای اروپایی انجام دهد ایجاد یک جبهه جنگ جدید با روسیه است. بهترین کار حمله یونان به ترکیه هست تا با تصرف تنگه فوق العاده حیاتی بُسفُر جلوی تردد کشتی های روسیه در دریای سیاه گرفته خواهد شد و اروپا وارد یک جنگ ناخواسته دیگر شود. درواقع با ورود ناتو به این جنگ تازه تضمین می‌شود که کل اروپا با روسیه درگیر می شوند. مقدمات این جنگ با نظامی شدن جزائر نزدیک به خاک ترکیه توسط یونان به سرعت در حال شکل گیری است.

یک منطقه دیگر هم هست که کشورهای جنوب اروپا ممکن است به امید دسترسی به منابع آن منطقه با آمریکا همراهی نکنند. شمال آفریقا منابع گازی و نفتی دارد و آمریکا با تحریک و نفوذ در کشورهای شمال آفریقا آن ها را ناامن کرده است. اتفاقا امریکا برای این هدف از اردوغان و ترکیه کاملا استفاده کرد و حالا مثل یک دستمال کاغذی استفاده شده، ترکیه را دور انداخته است. 

پس با این طرح اروپا از سه جهت درگیر بحران خواهد شد و تنها ناجی آن آمریکا خواهد بود. در واقع می شود گفت تنها دشمن اتحادیه اروپا روسیه نیست بلکه دشمن اصلی آن آمریکا و متحدان آمریکایی در این قاره هستند. متحدان آمریکایی در اتحادیه اروپا همان کشورهای کوچک و یا بی اهمیت درجه 2 به بعد هستند که همیشه برای حفظ موجودیت خود نیاز به حمایت کسی داشتند و تاکنون از پول شهروندان اتحادیه اروپا تغذیه می‌شدند، اما اینبار نوبت دلار بدون پشتوانه آمریکا است.

اما از این به بعد آمریکا سراغ اجرای مرحله دوم این طرح می‌رود و آن شروع نابودی یورو و تجزیه اتحادیه اروپا از درون است. اما قبل از این تجزیه آمریکا باید مطمئن شود هیچ کشوری به سمت روسیه چرخش نمی‌کند به همین جهت نیاز به ایجاد هرج و مرج گسترده و اغتشاشات مردمی در اروپا خواهد بود. اتفاقا آمریکایی ها از ایرانی های مخالف نظام و معترض به حجاب اجباری در اروپا هم بهره کامل را بردند و آنها را به فضای گسترش اعتراضات خیابانی در اروپا کشاندند که البته کشورهای اروپایی حسابی از خجالت معترضان در آمدند و نشان دادند هرگونه اعتراضی را در نطفه خفه می‌کنند. نقطه اوج مرحله دوم این طرح ایجاد سقف قیمت گاز در کل اتحادیه اروپا هست که با این کار کل اقتصاد اروپا به کما می رود. 

لذا بایدمنتظر سقوط ارز های غیر یورویی حوزه اتحادیه اروپا باشیم. بازار های سهام سقوط خواهند کرد و شوک های مالی شدید به مردم وارد می شود. مردمان بریتانیا و بعد اتحادیه اروپا دچار بحران مسکن خواهند شد و خیلی ها بدون خانه و...خواهند ماند. البته اینگونه نیست که طرح های آمریکا بدون مخالفت اجرایی شود قطعا مخالفت هایی خواهد بود که در نطفه سرکوب خواهد شد. به عنوان مثال در جریان سفر سران آلمان و فرانسه برای خرید گاز و نفت از منطقه خاورميانه عربی (که بدون اجازه ایران عملیاتی نخواهد شد) آمریکا نه تنها در مقام دفاع از اروپا وارد میدان نشد، بلکه با اخطار جلوی آن را گرفت.

در این چند روز قیمت نفت کاهش شدیدی داشته و علت آن ورشکستگی اقتصادی و تعطیلی صنایع تولیدی کشورهای خریدار اصلی نفت است که بخش اعظم آن را اتحادیه اروپا و خود آمریکا تشکیل می‌دهد. شاید ارزان شدن قیمت نفت، اجازه یک تنفس کوتاه مدت به کشورهای اروپایی بدهد تا برای همراهی با آمریکا و کشورهای حامی آن در اروپا تصمیم بگیرند.به همین دلیل ممکن است با دخالت آمریکا قیمت نفت افزایش یابد. در کل کشورهای اتحادیه اروپا دیگر به وضعیت سابق خود برنخواهند گشت و ما شاهد شروع یک قحطی گسترده از ماه دیگر در این اتحادیه خواهیم بود که از اواسط پاییز شروع می‌شود و در زمستان به اوج خود خواهد رسید. 

نویسنده: م. رضایی

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار