۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۱۳
کد خبر: ۳۰۴۰۹۹

عطنا - عبدالله معتمدی، رییس دانشگاه علامه طباطبائی در گفت‌وگو با ایرنا درباره میز دانشگاه – دولت در دانشگاه‌ها اظهار داشت: یکی از مطالبات متقابل دانشگاه ها و دولت تعامل با یکدیگر است. دولت‌های قبلی و فعلی هم همین مطالبه را داشته و دارند که دانشگاه‌ها به کمک آنها بیایند تا بتوانند نقش آفرینی کنند. دانشگاه ها هم این مطالبه را دارند که مجموعه‌های دولتی برای حل مشکلات کشور با دانشگاه‌ها ارتباط داشته باشند.

وی با بیان این که در دانشگاه‌ها دفتر ارتباط با صنعت و جامعه وجود دارد، افزود: دانشگاه‌ها به دنبال پیوند زدن مبانی علمی با مسایل اجتماعی هستند؛ در همین راستا دولت سیزدهم تصمیم گرفته است که در دانشگاه تهران و علامه طباطبایی میز دانشگاه - دولت را تشکیل دهد لذا با توجه به تشکیل این فضا، در دانشگاه علامه، فردی را هم مسوول این میز قرار دادیم.

معتمدی اظهار داشت: دانشگاه علامه طباطبایی در دولت قبل نیز در دو حوزه بانکی مالی و رسانه به دولت مشورت می داد. با توجه به ظرفیت فوق العاده ای که دانشگاه علامه دارد، می تواند به دولت در حوزه‌های تخصصی به ویژه در زمینه ارتباطات و حوزه های سیاسی و اجتماعی کمک کند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که دستگاه‌های اجرایی با توجه به نوع فعالیت خود می توانند از ظرفیت دانشکده‌های ما استفاده کنند، افزود: به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش می تواند از دانشکده علوم روانشناسی و علوم تربیتی ما استفاده کند. شهرداری و وزارت کشور و وزارت ارشاد از دانشکده علوم اجتماعی کمک بگیرند و وزارت امورخارجه می تواند از دانشکده علوم سیاسی و حقوق ما بهره مند شود؛ بنابراین ما به لحاظ ظرفیت علمی می توانیم متناظر با دستگاه های اجرایی پاسخگو باشیم و از این بابت هم مسائلی که آنها دارند می توانیم حل کنیم و پاسخگوی علمی مسائل آنها باشیم.

وی ادامه داد: حتی این امکان وجود دارد که برای دستگاه های و نهادها مساله شناسی کنیم و بتوانیم در آن دستگاه ها مسائل اصلی را با چشم انداز توسعه ای به لحاظ آینده پژوهی مشخص کنیم که به عنوان نمونه جهت گیری وزارت آموزش و پرورش یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ما به کدام سمت و سو باید باشد؛ بنابراین میز دولت زمینه‌ای است که بتوانیم از مشارکت و نظرات تمام اعضای هیات علمی و حتی فراتر از هیات علمی دانشگاه علامه از ظرفیت استادی دانشگاه های دیگر متناظر با مسائلی که مطرح می شود، استفاده کنیم و راهکارها را به دولت ارایه دهیم.

 

 

معتمدی با بیان این که یکی از برنامه های دولت توسعه سواحل مکران است، گفت: سواحل مکران نزدیک به یک ششم مساحت ایران است که از استان هرمزگان شروع و تا استان سیستان و بلوچستان و استان های مرکزی امتداد دارد؛ برهمین اساس گفت‌وگوهای اولیه‌ای را در این زمینه داشتیم که دانشگاه علامه می تواند در حوزه توسعه سیاسی، اقتصادی، مسائل اجتماعی، پیوست های فرهنگی و مسائلی از این دست در این عرصه به دولت کمک کند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان این که در موارد متعددی می توانیم نیاز دستگاه ها را برآورده کنیم، افزود: به عنوان مثال شهرداری تهران با مشکلات زیادی در ارتباط با مسائل شهری اعم از اعتیاد، کودکان کار یا مسائل اجتماعی مانند طلاق روبرو است و از طرفی دانشکدهای مربوطه ما در این حوزه ها کارهای تخصصی زیادی انجام داده اند و حتی دانشجویان دکتری دانشگاه علامه می توانند رساله های دکتری خود را در این حوزه ها طراحی کنند تا از نتایج آن برای یاری رساندن به دولت استفاده شود.

وی ادامه داد: ‌حتی پیشنهاد ما این است که به شکل میدانی وارد کار شویم و گفتیم که اگر شهری با مشکلات خشونت یا اعتیاد روبرو است، پروژه رفع مسائل آن شهر را تحویل بگیریم و بعد تحویل دهیم یعنی بتوانیم در مدت زمان معین با رویکردهای تخصصی، مشکلات را حل کنیم و اثربخشی کارمان را نشان دهیم.

معتمدی تشکیل میز دانشگاه – دولت در دانشگاه ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت: واقعیت این است که در این ارتباط یک طرف دانشگاه و طرف دیگر دولت است و این که دولت اعلام کرده است که میز دولت ایجاد شود، حرکتی مثبت بوده اما این شروع کار است و ما باید بعد از این ارتباط و نیازها و تقاضاها را بسنجیم و تسهیلی را که از جانب دولت برای این که پروژه های مختلف شکل بگیرد، داشته باشیم تا بتوانیم این کار را با موفقیت پیش ببریم.

رویکرد دولت نسبت به ارتباط با دانشگاه‌ها مثبت است

رییس دانشگاه علامه طباطبایی درباره رویکرد دولت سیزدهم نسبت به دانشگاه ها در مقایسه با دولت قبل نیز اظهار داشت: دولت قبل ۸ سال برسرکار بود و دولت سیزدهم تازه شروع به کار کرده است؛ بنابراین الان هنوز زود است که در این زمینه قضاوتی داشته باشیم اما با توجه به اراده ای که دولت برای راه اندازی میز دانشگاه - دولت دارد و بحث هایی که در جلسات مختلف رییس جمهور و معاون اول رییس جمهور در مورد نقش دانشگاه ها و برآورده کردن انتظاراتی که دانشگاه ها داشتند، نشان از رویکرد مثبت دولت است که البته امیدواریم این برنامه ها عملیاتی و محقق شود.

پنجم مرداد ماه امسال بود که معتمدی از تشکیل میز دانشگاه - دولت با هدف تسهیل، سازماندهی و تحکیم رابطه دانشگاه و دولت خبر داد و گفت: این مرکز به همت مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در دانشگاه علامه طباطبائی راه‌اندازی شده است.

تشکیل میز تخصصی (میز دانشگاه-دولت) در دانشگاه‌های اصلی کشور به پیشنهاد مرکز بررسی‌های استراتژیک و با نظر مساعد رییس جمهور در راستای انجام ماموریت «توسعه شبکه نخبگانی» این مرکز و استفاده از نظر دانشگاهیان در اداره بهتر امور اجرایی کشور در دستور کار قرار گرفته است.

میز تخصصی دانشگاه دولت بدون اینکه ساختار جدیدی به دانشگاه اضافه کند به‌منظور تسهیل و نهادینه کردن ارتباط دانشگاه و دولت و بهره‌مندی از نظرهای اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و نخبگان دانشگاهی برای دستیابی به راهبردهای اجرایی مشخص در موضوعات مهم کشور تشکیل شده است.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار