۰۷ اسفند ۱۴۰۰ ۰۸:۳۹
کد خبر: ۳۰۳۵۶۹

عطنا - استالین به مشاجره و کشمکشی آشکار با غرب و طبق معمول به وجود دشمنانی احتیاج دارد. او به بهانه ی وجود تهدید جدید علیه سرزمین های شوروی می تواند از تظاهر کردن به استقرار دموکراسی در اروپای شرقی خودداری کند و بر خفقان در داخل کشور نیز بیفزاید.

چرچیل با سخنرانی معروف خود در فالتون به کمک استالین آمده و این بهانه را به او داده است. او حالا می تواند ادعا کند که شوروی دوباره تهدید به تجاوز شده است. تهدید جنگ همان چیزی است که استالین بشدت به آن نیاز دارد. برنامه های رادیویی در مورد تهدید امپریالیسم و آتش افروزان جنگ طوفانی در میان مردم به پا کرده اند.

دست های استالین باز شده و زمان تحقق یافتن رویاهای بزرگ بسیار نزدیک است. اما او خود را در شرایطی می بیند که ابتدا می بایست رعب و وحشت را در داخل کشور خود بیشتر کند. تصفیه های مکرر جامعه مدنی در اجتماعی خفقان بوسیله عملیات رعب و وحشت شکل گرفته است. داشتن وجهه "خدا- خدا استالین "  میتواند تصفیه  شده ها را به آخرین نبرد خونین واقعی و سرنوشت ساز هدایت کند.  از نظر استالین تحقق یافتن رویای بزرگ نزدیک است و او می تواند با این پشتوانه، مردم خود را در حمله به دژ دشمن رهبری کند. حالا استالین به سوی تحقق رویای بزرگ، سومین و آخرین جنگ جهانی و پیدایش جمهوری شوروی جهانی پیش می رود.

حامیان صلح، ماموران استالین

او در این بین یکی از ترفند های دلخواهش را به کار می گیرد  و در حالی که در تدارک جنگ می باشد به تحسین از حامیان صلح می پردازد. این حامیان صلح همان افرادی هستند که زیر نظر ماموران "کا گ ب" شوروی در کشورهای مختلف فعالیت دارند و می بایست به عوامل و مخبرین استالین در پشت جبهه ی دشمن بعدی تبدیل شوند. استالین می گوید در برخی کشورها مبارزه برای صلح به مبارزه برای سوسیالیسم توسعه پیدا خواهد کرد. در زبان سری فی مابین استالین و عوامل او در کشورهای دیگر، این حرف به این معنی است که: " ما از طریق جنبش صلح به قیام و انقلاب خواهیم رسید."

استالین که همیشه در اندیشه رویای بزرگ بود می دانست دو عامل احساسی وجود دارد که میتواند جامعه شوروی را متحد سازد. خط داستانی که استالین آن را طراحی کرده مصمم بودن سازمان یهودی و منفور جوینت می باشد که درصدد است خلق روسیه را نابود کند. او این طور بیان می کند که روشنفکران وطن به دستور سازمان جوینت کار می کنند و از این طریق ایدئولوژی کشور را مسموم می کنند. پس استالین با دو عامل ترس و تنفر مردم از یهود، به اتحاد و صف آرایی خلق می پردازد.

ترفند او جهت متحد ساختن مردم نتیجه مثبت می دهد. او آن قدر با جاسوسی و الغای ایدئولوژیکی در ذهن مردم نفوذ کرده است که آنان در راهپیمایی های خود تصاویر استالین را بالای سر خود تکان می دهند.

 استالین را با این جملات تکریم می کنند: "به دنبالت تا دوران شگفت انگیز می آییم، راه پیروزی را طی خواهیم کرد"

 و حتی برخی با دست نوشته هایی دشمن او را تهدید می کنند: " یهودیان مراقب باشید! استالین بزودی بازخواهد گشت"

برای اینکه بتوان عمق نفوذ استالین و مکتب او را در ذهن مردم و اطرافیانش درک کرد، باید به زبارسکی رجوع کرد. او که بعنوان محافظ جسد لنین فعالیت می کند اظهار می دارد، بعنوان محافظ جسد بیست و چهار ساعته با آرامگاه در تماس است و به همکارانش دستور داده که حتی اگر مگسی روی تابوت نشست به او تلفن بزنند و در غیاب او هر گونه تلاشی برای کنار زدن آن مگس ممنوع می باشد. زبارسکی مدعی است در تمام مدت زندگیش در خواب می دیده که به او تلفن شده تا خود را برای کنار زدن مگسی که روی تابوت نشسته است به محل برساند.

فساد سیستماتیک شوروی

اما رهبری شوروی از این موفقیت های نفوذ به ظاهر چشمگیر و توخالی، نتیجه های غلطی می گیرد. چرا که نفوذِ خوب گاهی می تواند بعنوان یک نیروی تکثیر کننده عمل کند، اما کشورهایی که بطور موثر از آن استفاده می کنند نمی توانند ضعف نظامی را که بطور بنیادی فاسد است را جبران کنند. نظامی مانند اتحاد شوروی هم بطور سیستماتیک فاسد است. پس بنابراین طوری عنوان می گردد که بعضی از مشکلات کنونی شوروی از یک تهاجم خرابکارانه پنهان ناشی شده است.گناه بعضی از شکست های وحشتناک شوروی در انبار کردن گندم به گردن عملیات (نیست در جهان) سازمنا سیا علیه گندم های وارداتی شوروی می افتد و از طرفی مشکلات مالی آنان به یک توطئه بانک های غربی برای تضعیف روبل نسبت داده می شود.

با تمام رویاهای بزرگ استالین، همه فرصت یافته اند تا قبل از تحقق رویای بزرگ او، شاهد از دست رفتن سلامت دیکتاتور باشند. نشست سران شوروی برای بررسی این مهم تشکیل می شود. بر روی تمامی ظروف قرار داده شده در سالن این نشست که حاوی غذا هستند، گواهی شده است که هیچگونه سمی یافت نشد. یک پزشک در فواصل منظم هوا سالن را آزمایش می کند. استالین میهمانانش را مجبور می کند بیش از حد شراب بنوشند. آن ها جرات مخالفت ندارند چراکه اینکار به این معنی است که رازی برای پنهان کردن دارند و می ترسند بر اثر مست شدن آن را به زبان بیاورند.یکی از اعضای گارد محافظ او می گوید که او تنها است و دلش برای او می سوزد. تمامی حرکات او نشان می دهد که استالین پیر شده است. فرسودگی جسمانی در دفتر سیاسی خیلی شبیه به حالت سیاست شوروی در قبال جهان سوم بنظر می آید.

پایان عصر جنون شخصیت پرستی استالین

اینجا در رسانه ی تک حزبی شوروی صدای وهم آور و تهدید کننده گوینده رادیو مسکو برای مردم، جنون شخصیت پرستی و خودبینی استالین را یاد آوری می کند. او اطلاعیه رسمی دولت را در مورد بیماری استالین قرائت می کند و مردم کشور با ترس مجبورند تا به اخبار مربوط به شمارش گلبول های سفید او گوش دهند. حکومت شوروی مدعی می شود تا به محض رسانه ای شدن خبر بیماری استالین، مردم با توصیه ها و پیشنهاد های عجیب و شگفت آور روزنامه ها را بمباران کرده اند و حتی سراسیمه حاضرند جان خود را بخاطر او از دست بدهند.

استالین در همان جوی که خودش ایجاد کرده است، در میان رعب و وحشت و تظاهر از دنیا می رود. او بی حرکت در تالاری که غذاهایش توسط پیش مرگ ها و هوای سالنش بطور منظم توسط پزشکانش آزمایش می شد قرار می گیرد. هزاران نفر به خیابان ها آمده اند تا با خدایگان وداع کنند.

رفقای همرزش که در طول این سال ها می دانستند هر گونه تلاش برای تصمیم گیری بدون مشورت با او، مجازات بی رحمانه ای خواهد داشت،  حالا استالین را در حالت مرگ رها می کنند و به مسکو و مستقیما به دفتر او می روند تا به ادامه ی حیات شوروی و تقسیم قدرت بپردازند.

حفظ متحدان با وجود فشار اقتصادی

آرام آرام مسکو متحدانش را در جهان سوم، بیشتر بعنوان بار سنگین زیر فشار اقتصادی خود می بیند. صادرات گسترده سلاح شوروی از پرو تا افغانستان، اقتصاد و وضعیت سیاسی جوامع دریافت کننده را در جهان سوم بی ثبات می کند.  اتحاد شوروی چیز مهمی جز سلاح برای عرضه به جهان سوم ندارد و بیشتر دریافت کننده های آن هم توانایی مالی خرید آن را ندارند و حالا مسکو دیگر نمی تواند آن ها را کمک مالی کند.

با این حال شوروی برخی متحدان خود را در کنارش نگه می دارد. آن ها با تجهیز هواپیما، موشک و تانک هایی به ارزش 12 میلیارد دلار، یک قاتل کشتار دسته جمعی در آفریقا را که نیم میلیون نفر از شهروندان بالغ خود را به نام مارکسیست لنینیست کشته بود همراه با خود می سازد.

در نهایت یاران استالین که گناه فروپاشی را گردن یک توطئه امپریالیستی به طراحی ایالات متحده می انداختند، مجسمه های خدایگان لنین را زیر پای مردم دیده و اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی، بزرگترین امپراتوری جهان با سرعتی سرسام آور خرد و تجزیه می شود. لیونف رئیس ارزیابی اطلاعاتی "کا گ ب" وقتی اتحاد شوروی شروع به فروپاشی و تجزیه می کند، ایالات متحده را به یک لاشخور تشبیه می کند که با سرعت بر سر اتحاد شوروی فرود آمده تا تنفر مردم ما را از یکدیگر برانگیزد و به آتش اختلاف های داخلی دامن بزند. آن ها می دانستند ضد آمریکایی و ضد امپریالیسم بودن حداقل در سطح خرافی جاذبه بیشتری از ضد کمونیست بودن دارد. جاذبه ای که برای تبلیغ رسمی شوروی و تدابیر ویژه کا گ بمهم است. "کا گ ب" در یکی از گزارشاتش اعلام می دارد در یک گردهمایی، زنی از پشت بلندگو عنوان کرده است: ( ما هیچ مسجدی نداریم، ما یک مسجد در گروزنی باز کردیم اما مسئولان آن را بستند. ما هر روز دعا کردیم و از خداوند خواستیم مسئول بدبختی های ما را مجازات کند. او دعای مارا شنید. آن ها یکی پس از دیگری مردند یا از صحنه خارج شدند- استالین، مالنکف، مولوتف و خروشچف. ما به دعای خود مخفیانه هر روز ادامه خواهیم داد.)

کمی می گذرد و دعای زنی که "کا گ ب" قبلا مناجات او را به دفتر مرکزی گزارش کرده بود، مستجاب می شود.

 ارگان های قدرت با هدایت پوتین

حالا کسی دیگر بر روسیه حکومت می کند. عناصری جایگاه های مهم قدرت را اشغال کرده اند و احتمال می رود از منابع فساد مالی خصوصی سازی بهره هم می برند. این خصوصی سازی نسبی نهادهایی است که آن ها را در اتحاد جماهیر شوروی سابق ارگان های امنیتی می خواندند. تعدادی از عناصر جاسوسی شوروی و FSB فعلی می توانند با تغییرات جدید تمامی اهرم های قدرت را به تصرف خود دربیاورند. اهرم قدرت نظیر قدرت سیاسی و قدرت اقتصادی. اعضای FSB   بعنوان یکی از سرویس های مخفی جایگزین "کا گ ب" دیگر نه در دولت بلکه در بخش خصوصی کار می کنند.

بزرگترین شرکت های روسیه اکنون تحت کنترل ماموران سابق  "کا گ ب" قرار دارند. بطور مثال فردی مورد حمایت FSB  و با مداخله پلیس ویژه روسیه موفق شد به مدیریت شرکت "ترانس نفت" دارنده انحصاری خطوط نفت روسیه منصوب گردد. اینان متحدان طبیعی راس قدرت در روسیه به حساب می آیند، زیرا قدرتشان را مدیون رئیس جمهور می دانند.

با انتخاب پوتین این "کا گ ب"  است که بعد از چند سال غروب، مجددا تا رده اول قدرت در کشور بالا می آید. او به صورت مردی تازه ای ظاهر می گردد که گذشته حرفه ای اش کاملا مبتنی بر وفادارای به مرام و آیین وطن بوده است.

قدرت مشاوران پوتین در کرملین

تصمیم الحاق کریمه ظاهرا توسط گروه کوچکی از افراد از جمله سرگئی ایوانف، ویچسلاو ولودین، ولادیسلاو سارکوف، الکساندر دوگین، ماکسیم اورشکین، سرگئی شویگو که سابقا وزیر اضطراری و فرماندار مسکو و حالا وزیر دفاع است  ، سرگئی لاوروف و روسای سرویس های امنیتی که همه از مشاوران کلید پوتین محسوب می شوند، گرفته شده بود. جالب آنجاست که از بین تمامی این شخصیت ها، تنها لاورف و شویگو و روسای سرویس های امنیتی نماینده نهادهای سیاسی-امنیتی روسیه بوده و بقیه مشاوران شخصی پوتین محسوب می شوند. به گفته برخی منابع، تیم مشاوران پوتین معتقدند:"هیچ حقیقتی وجود ندارد و همیشه حقایق جایگزین وجود دارند"

ولادیسلاو سارکوف و تنش با اوکراین

حالا که بحران اوکراین به اوج خود رسیده است و تنش ها در مرزهای شرقی اوکراین بالا گرفته، بد نیست تا به یکی از مشاوران کلیدی و سابق پوتین در حوزه اوکراین هم بپردازیم. ولادیسلاو سارکوف مهارت هایش ها را در فریبکاری و گمراه سازی در تقاطع مبهم تجارت و سیاست پرورش داد. خیلی پیشتر از آنکه سیاستمداران غربی از اصطلاح"اخبار جعلی" به عنوان حربه استفاده کنند، سارکوف در حال بستر سازی برای این موضوع بود و روسیه امروز از آن تکنیک ها برای ایجاد آشفتگی در روش های حکومتی غربی استفاده می کند.

 ((هنر سیاست، هنر امر ممکن)) و با این کلید واژه، سارکوف خود را بعنوان کسی می دید که نمایش را اداره می کند که در تلاش است تا برای همه بازیگران نقشی در نمایش نامه خود پیدا کند. برخی پژوهشگران غربی معتقدند سارکوف دموکراسی مستقل را ابداع کرد، سیستمی که در آن سر و صدای انتخاب دموکراتیک فقط یک نتیجه داشت: ادامه حکومت پوتین.

ولادیسلاو سارکوف دو سال پیش با اطلاعیه که رسانه کرملین آن را در اختیار عموم قرار داد، از سمت خود برکنار شد. با اینکه اگر بخواهید راجع به برخی سیاستمداران و رهبران جهان صحبت کنید و یا بنویسید باید خیلی محتاطانه عمل کنید، اما پوتین هرگز حسرت خود را برای تاسیس مجدد یک اتحاد جماهیر شوروی به منظور عرض اندام در مقابل غرب پنهان نساخته است و حالا واکنش های خشونت بار او را در اوکراین میتوانیم ملاحظه کنیم که تمام آن ها از همین حسرت استالین شدن نشات می گیرد.

گزیده‌ ای از منابع:
*** بخش عمده این پژوهش بر اساس دست‌نوشته‌ها و خاطرات واسیلی میتروخین افسر ارشد کا گ ب می‌باشد.
- ادوارد راژینسکی، زندگی‌نامه استالین بر پایه اسناد مخفی، اطلاعات، چاپ ششم، ۱۳۹۵.
- پاتریک پنو، سازمان‌های امنیتی شوروی از شوروی استالین تا روسیه پوتین، آسیم و فرهنگ نشر نو، چاپ اول، ۱۳۹۲.
- کریستوفر آندرو و واسیلی میتروخین، اسناد میتروخین ک گ ب و جهان ۱، اطلاعات، چاپ سوم، ۱۳۹۵.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار