۰۸ آبان ۱۳۹۶ ۱۲:۴۹
کد خبر: ۱۴۷۸۸۳
aragh.hamayesh
دومین همایش علمی و بین‌المللی اربعین حسینی با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه کربلا، در محل دانشگاه کربلا عراق برگزار شد.

به گزارش عطنا به نقل از خبرگزاری حوزه، دومین همایش علمی و بین‌المللی اربعین حسینی با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی به‌عنوان نماینده علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی ایران و دانشگاه کربلا، به‌عنوان نماینده علمی کشور عراق، در محل دانشگاه کربلا در عراق برگزار شد.


در این همایش رؤسای ۱۵دانشگاه عراق، استاندار، عتبه حسینبه و عباسیه، نمایندگان مراجع معظم، شهردار کربلا، نمایندگان مجلس و معاونان وزارتخانه‌ها و علما و دانشمندان عراق و نماینده بعثه مقام معظم رهبری در کشور عراق، نمايندگان رسانه‌های عراق و ایران و دانشمندان و مسئولان ایرانی و عراقي از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مختلف حضور داشتند.

همچنین اساتیدی از كشورهای اروپایی و آمریكایی در اين همايش حضور داشتند و به ابعاد مختلف پیاده‌روی اربعین با رویكردهای علمی و پژوهشی پرداختند.


این همایش با برگزاری 12 میزگرد تخصصی و ارايه 44 مقاله با موضوعاتی همچون«اربعین و همگرایی»، «وحدت جهانی و تعاملات بین فرهنگی و اجتماعی»، «تحلیل جامعه‌شناختی پدیده اربعین»، «اربعین و آینده‌پژوهی چالش‌ها»، «آسیب‌ها، فرصت‌ها و كاركردها» و «اربعین و رسانه‌های جمعی(آسیب ها و كاركردها)» برگزار شد.


این نشست علمی با حضور نهادهای علمی و فرهنگی هر دو کشور ایران و عراق برای رایزنی و تبادل علمی و برنامه‌ریزی همکاری‌های اجرایی و پژوهشی برگزار شده است.
  • لزوم تبیین علمی و جامعه‌شناختی پیاده‌روی اربعین


در نخستین روز از همایش بین‌المللی اربعین در کربلای معلا، بر لزوم تبیین علمی و جامعه‌شناختی پیاده‌روی اربعین و نقش حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها در این زمینه تأکید شد.


از جمله هاشم ناصر الکعبی، رییس دانشکده الهیات دانشگاه کربلا در سخنراني خود در اين همايش گفت: زیارت اربعین در میان مسلمانان جایگاه ویژه دارد و در طول تاریخ جایگاه شیعیان را به رخ جهانیان کشیده است.


وی افزود: در اربعین ولایتمداری مردم و شیعیان جهان نمایان می‌شود که چگونه میلیون‌ها نفر از مردم ولایتمدار در این اجتماع عظیم شرکت می‌کنند؛ افزون بر حضور زائران عراقی، زائرانی از سایر کشورها و ادیان مختلف الهی هم در این اجتماع عظیم حضور می‌یابند.


هاشم ناصر الکعبی در ادامه اظهار كرد: امروز حضور میلیونی زائران در اربعین حسینی، رسانه‌های جهان را مبهوت کرده و هنوز رسانه‌ها نتوانسته‌اند گوشه‌ای از واقعیت‌های این اجتماع عظیم را بیان کنند.


وی تأكيد كرد: زائران در اربعین بدون در نظر گرفتن جایگاه‌های علمی و دنیوی حضور می‌یابند و این اجتماع بزرگ نشان می‌دهد که اسلام و مکتب امام حسین (ع) همچنان پویا و پایدار است.
  • اربعین فضای مناسبی برای مبارزه با انحرافات است


معاون وزیر آموزش عالی و تربیت کشور عراق نیز در اين همایش گفت: زیارت اربعین امروزه در میان مسلمانان و شیعیان جهان جایگاه خاصی دارد و امروز با تلاش‌های بی‌دریغ نیروهای مسلح، بسیج مردمی در عراق و حمایت‌های ملت و جمهوری اسلامی ایران، امنیت خوبی در عراق حاکم شده است و برگزاری دومین همایش علمی اربعین به یُمن همین امنیت در کربلای معلی در حال برگزاری است.


معاون وزیر آموزش عالی و تربيت عراق ادامه داد: در این همایش به بررسی ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی اربعین پرداخته می‌شود تا ابعاد تربیتی روحی و روا‌‌ن‌شناختی مورد بحث و بررسی قرار گیرد که چگونه میلیون‌ها انسان به صورت یک حرکت خودجوش و منسجم در یک زمان و مکان خاص به سوی کربلا راهی می‌شوند.


وی اظهار کرد: اربعین آثار بسیار زیادی برای شیعیان جهان داشته است و این اجتماع پیام‌های زیادی را برای مسلمانان دارد که باید قدردان آن باشیم و از آن به خوبی بهره بگیریم و امروز حوزویان و دانشگاهیان که جامعه علمی را تشکیل می‌دهند، باید برای تحقق اهداف بزرگ زیارت اربعین تلاش جدی انجام دهند و در راستای تبیین اهداف حضرت سیدالشهدا (ع) و نهضت ایشان گام برداریم.


معاون وزیر آموزش عالی سپس گفت: امروزه اصلاح جامعه اسلامی از طریق تربیت فرهنگی و دینی و مبارزه با انحرافات انجام می‌شود و وظیفه داریم برای مبارزه با انحرافات به تبیین علمی و جامعه‌شناختی اربعین بپردازیم و هم‌اینک تسامح عقیده اسلامی، رفتار نیکو، تربیت جامعه و تحقق اسلام ناب محمدی(ص) در اربعین صورت می‌گیرد.


وی در بخش ديگري از سخنانش تأکید کرد: راهپیمایی بزرگ اربعین نشان‌دهنده روح تسامح و بعد اجتماعی این قضیه است که از طریق اعزام میلیون‌ها انسان به وقوع می‌پیوندد.


وی افزود: امروزه محبت و عشق به اهل بیت (ع) در اربعین حسینی و در کربلا خودنمایی می‌کند و از بعد فرهنگی و اجتماعی قابل بررسی است و احیای ارزش‌های اسلامی، دینی، اخلاق و آداب معنوی در اربعین به نمایش گذاشته می‌شود و زائران با حضور میلیونی خود در اجتماع عظیم اربعین، خود را متخلق به اخلاق محمدی (ص) و اسلامی می‌کنند.


معاون وزیر آموزش عالی و تربيت عراق اظهار کرد: حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی که از مراجع عظام تقلید است، امروز برای احیای شعار حسینی در عراق تلاش‌های فراوانی دارد که باید قدردان تلاش‌های ایشان باشیم و امیدواریم در این همایش علمی به صورت دقیق‌تر موضوعات مختلف اربعین حسینی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر: