۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ۱۳:۳۷
کد خبر: ۴۵۵۶۵

modares


تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه مطالعات خارجی هانکوک کره جنوبی به امضاء رسید.


به گزارش عطنا به نقل از ایسنا، نشست مشترک نمایندگان دانشگاه تربیت مدرس با پروفسور دال سئونگ یو، استاد دانشگاه هانکوک، در دفتر دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد. در این نشست که دکتر غلامحسین زاده رئیس این دانشکده، دکتر خاجی رئیس دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه، دکتر موسوی شفائی مدیر گروه روابط بین‌الملل و پروفسور دال سئونگ یو حضور داشتند طرفین بر توسعه و گسترش همکاری‌های علمی تاکید کردند.‌


دکتر ناصر خاجی رئیس دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه تربیت مدرس در سخنانی اظهار داشت: در این نشست چهار حوزۀ مشخص همکاری برای سال اول اجرای یادداشت تفاهم تعیین و در خصوص هر یک از آنها تصمیماتی اتخاذ شد. بر این اساس پذیرش دانشجویان رشتۀ زبان و ادبیات فارسی دانشگاه هانکوک در دانشگاه تربیت مدرس منوط به گذراندن یک ترم تحصیلی و گذراندن 18 واحد درسی است.


وی با اشاره به اینکه طرف کره‌ای برنامۀ درسی دورۀ کارشناسی زبان فارسی دانشگاه هانکوک را تا یازدهم شهریورماه به دانشگاه ارسال و متقابلا گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه برنامۀ درسی خود (معادل 18 واحد به همراه هزینه‌هایی که هر دانشجوی کره ای شامل شهریه، اسکان، خوراک و .... باید برای یک ترم پرداخت کند) را به طرف کره ای ارائه می‌نماید، افزود: شروع این دوره از هفتۀ اول بهمن ماه 1395 خواهد بود و دانشگاه تربیت مدرس نسبت به تدارک محل اسکان مناسب برای دانشجویان کره‌ای، به تعداد تقریبی 10 نفر برای هر ترم تحصیلی اقدام خواهد کرد.


رئیس دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه از چاپ مجلۀ علمی مشترک دانشگاه تربیت مدرس با "مرکز ایران شناسی دانشگاه هانکوک" خبر داد و گفت: مقرر شد طرفین زمینه‌های انتشار یک مجلۀ علمی مشترک را بر اساس محورهای زیر در دستور کار قرار دهند: مجله در ایران و توسط دانشگاه تربیت مدرس ثبت خواهد شد، تحریریۀ مجله بطور مشترک از میان اعضای هیئت علمی دو دانشگاه تشکیل می‌شود، موضوع/عنوان کلی و اولیۀ مجله عبارت است از: «مطالعات ایران- کره»، زبان مجله فارسی و کره‌ای (یک شماره فارسی، یک شماره کره‌ای) همراه با خلاصۀ انگلیسی مقالات خواهد بود، مقالات فارسی توسط اساتید ایرانی و مقالات کره‌ای توسط اساتید کره‌ای داوری می‌شوند و مجله با نشان هر دو دانشگاه منتشر می‌شود.


وی در ادامه به برگزاری همایش مشترک با عنوان «زمینه‌های همکاری علمی و فرهنگی ایران و کرۀ جنوبی» اشاره کرد و گفت: این همایش در هفتۀ دوم فروردین 1396 در سئول برگزار می‌شود. دبیرخانه این همایش در دانشگاه هانکوک مستقر بوده و این دانشگاه برنامه و محورهای همایش را تدوین و برای تبادل نظر به دانشگاه تربیت مدرس ارسال می‌نماید.


رئیس دفتر همکاری‌های علمی و بین‌المللی با بیان اینکه این همایش به زبان انگلیسی و فارسی برگزار می‌شود، افزود: دانشگاه تربیت مدرس متعهد شده است نسبت به اطلاع رسانی همایش، دریافت و داوری مقالات اساتید ایرانی در داخل کشور اقدام نموده و از طرفی دانشگاه هانکوک هزینۀ اقامت و رفت و آمد محلی اساتید ایرانی شرکت کننده در همایش را تقبل می‌نماید.


خاجی در پایان این گفتگو از اعزام اساتید دانشگاه تربیت مدرس برای تدریس و برگزاری دوره آموزشی در دانشگاه هانکوک خبر داد و گفت: دانشگاه هانکوک از اساتید دانشگاه تربیت مدرس برای تدریس در دوره‌های یک‌ساله و همچنین در صورت توافق طرفین، برای دوره‌های کوتاه مدت دعوت بعمل می‌آورد.


پروفسور دال سئونگ یو از دانشگاه مطالعات خارجی هانکوک کرۀ جنوبی و دکتر مسعود موسوی شفائی از دانشگاه تربیت مدرس به عنوان نمایندگان طرفین جهت پی‌گیری و اجرایی ساختن این یادداشت تفاهم تعیین شدند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر: