۰۲ مهر ۱۴۰۱ ۱۳:۲۸
کد خبر: ۳۰۴۲۱۷

عطنا - دکتر کامران شیوندی در شبکه سلامت سیما با اشاره به اینکه سوء تفاهم‌ها با تفاوت‌های فرهنگی بیشتر می‌شود گفت: هر چقدر زبان محاوره زوجین به یکدیگر نزدیک‌تر باشد، کلید واژه‌ها را راحت به یکدیگر انتقال می‌دهند، ضمن اینکه با اصلاح زبان محاوره و زبان بدن، سوء تفاهم‌های بین زوجین کاهش خواهد یافت.  

دکتر شیوندی بهترین راه حل تعارضات را گفتگوی بین زوجین دانست و افزود: در این گفتگو ظرافت‌های گفتاری که حاصل کمال و رشد انسانی است، باعث آرامش و اطمینان در طرف مقابل شود.
 
وی تأکید کرد: خانواده در هر سطحی که باشد تعارضاتی در خود خواهد داشت، مهم برخورد عاقلانه و صحیح با این تعارضات است.
 
وی گفت: زوج‌هایی که از دو فرهنگ مختلف با یکدیگر ازدواج می‌کنند برای شناخت هم حداقل ۳ تا ۵ سال زمان نیاز دارند تا زبان همدیگر را بفهمند و به راحتی با یکدیگر درددل کنند.
 
دکتر شیوندی از تحقیقات انجام شده در خصوص گلایه‌های بین زوجین، به این نکات اشاره کرد: عمده گلایه مرد‌ها از همسرانشان درخواست غیر منطقی و غرولند از طرف آن‌ها و عمده گلایه خانم‌ها از شوهرانشان، بی تفاوتی و بی احساسی مرد‌ها بوده است.
 
وی گفت: ریشه‌های این قضیه به دوران کودکی و سبک زندگی آن زمان باز می‌گردد، به طوری که در ده سالگی بین دختران و پسران، میزان پرخاشگری مساوی است، اما در ۱۳ سالگی تفاوت‌های زیادی بین این دو جنس ایجاد می‌شود، در این سن دختر‌ها تاکتیک‌های تهاجمی را یاد می‌گیرند، غیبت‌های کینه جویانه بسیار ظریفی انجام می‌دهند و انتقام‌های غیر مستقیمی دارند. در حوزه عواطف مثبت، دختر‌ها در این سن، تاکتیک‌های نزدیک شدن به پدر مادر را بیشتر بلدند.
 
این روانشناس گفت: در سن ۱۵ سالگی دختر‌ها به گروه‌های دوستانه و صمیمی کوچک علاقه دارند و همکاری و تلاش می‌کنند، اما پسر‌ها در گروه‌های پرجمعیت فعالیت می‌کنند و احساس‌های رقابت جویانه دارند. افتخار پسر‌ها به این است که تنها و مستقل روی پای خود ایستاده اند، اما افتخار دختر‌ها این است که خود را بخشی از یک گروه بدانند و خودشان را فدای آن گروه کنند. 
 
وی افزود: بزرگترین تهدید برای پسر‌ها این است که استقلال نوجوان را از او بگیریم، اگر استقلال نوجوان پسر زیر سؤال برود، بزرگترین تهدید برای اوست، ولی در دختر‌ها اگر ارتباطشان را با دوستانشان قطع کنیم بزرگترین تهدید برای آن‌ها محسوب می‌شود.
 
دکتر شیوندی تأکید کرد: اگر طرف مقابلتان را بشناسید و همچنین با ویژگی‌های جنس مخالف آشنا شوید، سوءتفاهم‌ها به شدت کاهش می‌یابد.
 
وی گفت: تفاوت‌ها را درک کنیم و در دام جنسیت قرار نگیریم، شاه‌بیت رفع سوءتفاهم گفتگو است.
 
کارشناس برنامه گفت: از جمله چیز‌هایی که زندگی را دوام و قوام می‌دهد، صمیمیت است، در این بین برداشت زن‌ها و مرد‌ها از صمیمیت متفاوت است. مفهوم صمیمیت در خانم ها، با هم صحبت کردن و گفتگو است، اما مرد‌ها صمیمیت را در رازداری و درک طرف مقابل می‌دانند.
 
دکتر شیوندی گفت: در بحث سوءتفاهمات، به طور معمول ذهن به سمتی می‌رود که طرف مقابل را ترور کند و واژگانی ویرانگر و مخرب به کار می‌برد. وی تأکید کرد تکرار زیاد، طرف مقابل را به دیوار سنگی تبدیل می‌کند.
 
وی گفت: برای سوق ندادن کشش عاطفی منفی، نیاز به داشتن دانش و مهارت کافی داریم، اگر می‌خواهیم مهارت‌های زندگی را آموزش دهیم، باید از دوران کودکی شروع کنیم.
 
دکتر شیوندی تأکید کرد: آموزش مهارت‌های زندگی از دوران ابتدایی تا پایان دوران دانشگاه ضروری است.
 
برنامه حال خوب همه روزه از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۲۱ به صورت زنده از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

عطنا را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
هنر و فرهنگ1
پایان انحصار رسانه‌ها
کرسی آزاد اندیشی

پایان انحصار رسانه‌ها

کرسی آزاداندیشی"پایان انحصار رسانه ها" باحضور نمایندگانی ازفعالان نمایش خانگی، وی او دی‌ها و سازمان صداوسیما برگزارمی‌شود.
دروازه‌بانی، تاثیر مستقیمی بر برداشت ما از واقعیت‌های اجتماعی دارد
معرفی کتاب: "دروازه بانی"، اثر پاملا شومیکر، ترجمه دکتر حسین افخمی:

دروازه‌بانی، تاثیر مستقیمی بر برداشت ما از واقعیت‌های اجتماعی دارد

بنابر نظر پاملا شومیکر، استعاره "دروازه‌بانی" را می‌توان برای هرموقعیت تصمیم گیری و با هرمیزان اطلاعات به کار برد؛ چه این انتقال از طریق کانال‌های جمعی و چه از طریق کانال های بین‌فردی باشد.
نشست علمی
به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی برگزار می شود:

نشست علمی "سعدی در چین و چین در آثار سعدی"

به مناسبت هفتۀ جهانی بزرگداشت سعدی، نشست علمی"سعدی در چین و چین در آثار سعدی، در دانشکدۀ ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار می شود.
پر بازدیدها
آخرین اخبار