۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ۰۷:۴۶
کد خبر: ۳۰۴۱۰۶

عطنا - پنجمین همایش بین‌المللی اربعین حسینی با عنوان جهانی شدن مقاومت و تحولات فراملی، ۱۴ شهریورماه سال جاری به همت دانشگاه علامه طباطبائی و با حضور دانشمندان جهان اسلام برگزار می‌شود.

محورهای این همایش بین‌المللی شامل اربعین؛ فراملی شدن و تحولات جهان اسلام، اربعین و سبک زندگی، اربعین و هویت، اربعین؛ فرهنگ، هنر و رسانه، اربعین؛ گروه‌ها و سرمایه اجتماعی، آسیب‌شناسی اربعین و اربعین و نیازهای معنوی، روانی و تربیتی است.

علی انتظاری، دبیر علمی همایش با اشاره به اهمیت پیاده‌روی اربعین گفت: در آغاز قرن پانزدهم هجری، پیاده‌روی اربعین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ذخایر فرهنگی و آئینی فراملی و ریشه‌دار در تاریخ تشیع در حالی برگزار می‌شود که علیرغم فرازی که در اواسط آخرین دهه قرن گذشته داشت به سبب همه‌گیری ویروس کووید 19 دچار نشیبی حسرت برانگیز شد.

وی ادامه داد: اکنون در دوران پسا کرونا دوباره با اشتیاقی دوچندان توسط عاشقان اباعبدالله و همه‌کسانی که به جامعه‌ای نوین مبتنی بر آرمان‌های انقلاب اسلامی چشم دوخته‌اند در حالی برگزار می‌شود که اهتمام در جهت اسلام هراسی و شیعه گریزی به نهایت خود رسیده است و گفتمان‌های فریبنده بر پایه جهل ناکارآمدی خود را به اثبات رسانده‌اند.

جهانی شدن مقاومت و تحولات فراملی

رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه پیاده‌روی اربعین بزرگ‌ترین تجمع بشری محسوب می‌شود، عنوان کرد: موضوع اصلی در این همایش جهانی شدن مقاومت و تحولات فراملی است، در این همایش تلاش می‌شود موضوعات حول نگاه علوم انسانی و علوم اجتماعی به اربعین باشد.

انتظاری با اشاره به اینکه در پنجمین همایش بین‌المللی اربعین حسینی دانشمندان کشورهای مختلف به‌صورت حضوری و مجازی شرکت می‌کنند، گفت: پیش‌تر 4 همایش دیگر برگزار شده که از آن‌ها در دانشگاه کربلا بوده اما دیگر همایش‌ها در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شده است.

گسترش سبک زندگی حسینی

دبیر علمی همایش با اشاره به اینکه سردارهایی مانند شهید سلیمانی، ابو مهدی المهندس و سردار همدانی پرچم‌داران محور مقاومت و مبارزه بودند، افزود: در میدان نرم‌افزاری نیز این مقاومت در قالب تجمعاتی از قبیل پیاده‌روی اربعین برای نشان دادن مقاومت در برابر رویه‌های موجود و سلطه ظالمانه سرمایه‌داری نئولیبرال صورت می‌گیرد.

انتظاری با تأکید بر اینکه پیاده‌روی اربعین باعث گسترش سبک زندگی حسینی می‌شود، بیان کرد: افراد حاضر در این پیاده‌روی لزوماً همه مسلمان نیستند و حتی کشورهای دیگر هم حضور دارند، در پیاده‌روی اربعین انسان‌ها از سختی لذت می‌برند و در مسیر پذیرایی‌ها از زائرین از روی محبت و عشق به اما حسین صورت می‌گیرد.

مهلت ارسال خلاصه مقاله 500 الی 800 کلمه‌ای تا پنجم شهریور و مهلت اعلام نظر داوری هفتم شهریور سال جاری است. همچنین برای ارسال مقاله کامل 7 الی 9 هزار کلمه تا30 دی مهلت است.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار