۲۲ تير ۱۴۰۱ ۰۷:۰۷
کد خبر: ۳۰۴۰۳۱

عطنا- دکتر ابراهیم نعیمی گفت: مجلۀ «فرهنگ مشاوره و روان درمانی» دانشگاه علامه‌طباطبائی، رتبۀ اول نشریات حوزۀ روانشناسی و مشاوره کشور را اخذ کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و رئیس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان کشور در همین زمینه بیان کرد: «ما رتبه اول نشریات حوزه روانشناسی و مشاوره کشور را اخذ کرده ایم و بین نشریات دانشگاه هم تنها نشریه ای هستیم که سه سال پیاپی رتبه الف وزارت علوم را کسب می کنیم. امسال نیز بالاترین استنادات را به مقالاتی که در حوزه روانشناسی و مشاوره در کل دانشگاه و در بین نشریات روانشناسی و مشاوره کشور منتشر می کنیم، به دست آورده ایم. سال ۹۴، زمانی که نشریه ما ۴ شماره عقب بود، مدیر مسئول نشریه، جناب دکتر شریعتی، پیشنهاد مسئولیت مدیر داخلی و دبیر تخصصی نشریه را به بنده دادند. زمانی که نشریه ای ۴ شماره عقب باشد، ابطال نشریه جزو وظایف وزارت علوم است و اخطار ابطال کردن نشریه را داده بودند.»

او ادامه داد: «زمان شروع کار بنده، به دلیل کم بودن مقاله، کند بودن روندها و تعداد زیاد شماره های عقب افتاده نشریه، کار زیادی را برد. اما با همراهی دکتر شریعتی به عنوان مدیر مسئول، دکتر شفیع آبادی به عنوان سردبیر و اعضای محترم هیئت تحریریه دو هفته یک‌بار جلسات منظمی برای اینکه مقالات را بلافاصله بعد از دریافت مورد بررسی قرار دهیم، تشکیل شد و همچنین تعیین داور اتفاق افتاد. جبران عقب‌ماندگی‌های نشریه و به‌روز کردن آنها، حدود سه سال زمان برد. بعد از این کار، از سال ۹۷ به روز شدیم و از سال ۹۸ به نقطه ای رسیدیم که با سرعت عمل بیشتری، مقالات را از زمان ثبت در نشریه ما تا زمان اعلام نتیجه پذیرش یا عدم پذیرش به نویسنده را به کمتر از ۳ ماه رساندیم. بالای ۹۰ درصد مقالات در زیر ۳ ماه و کمتر از ۱۰ درصد مقالات به دلیل پاسخ ندادن داوران، روند طولانی را طی می کنند.»

دکتر نعیمی علت تلاش خود در این حوزه را اینگونه بیان کرد: «بنده علاقۀ شخصی داشتم و به دلیل اینکه رشته و حوزه کاری من همین است، بدون در نظر گرفتن روند اداری، برای این موضوع وقت گذاشتم. به نظر من روحیۀ اداری یعنی انتظار وجود شرایطی برای درست و سریع پیش‌ رفتن کار، در صورتی که باید روحیه جهادی داشت و با وجود موانع به جلو حرکت کرد. ما با روحیۀ جهادی به این نقطه رسیدیم، با وجود اینکه هیچ نفع شخصی و هزینه مادی تا به امروز برای من نداشته است.»

مدیر داخلی و دبیر تخصصی مجله در رابطه با تاثیر نشریه بر جامعه گفت:« همانطور که از اسم نشریه مشخص است، درگیر با زندگی مردم و روانشناسان است. رویکرد ما به این صورت است که مقالاتی را انتخاب کنیم که جنبۀ بومی و فرهنگی دارند و متناسب با زیست‌بوم فرهنگی اجتماعی جامعۀ ایرانی است و برای روانشناسان که در تعامل با مردم  و مراجعین هستند، راهگشا باشند.»
 
این استاد دانشگاه عوامل موثر در موفقیت خود را معرفی کرد و گفت: «الطاف الهی، روحیۀ جهادی دکتر شریعتی و حمایت‌های بی‌دریغ ایشان در این راه بسیار کمک کننده بود. در صورتی که در طول سالیان قبل، مسئولان دانشگاه علاوه بر کمک نکردن، مانع‌تراشی‌های متعددی بر سر راه این نشریه انجام دادند. اعضای این نشریه افرادی بودند که پای کار دانشگاه ایستادند و با اراده‌ای که برای ارتقای دانشگاه قائل بودند این اتفاقات رقم خورده است.»

او در رابطه با آینده نشریه گفت: «برنامۀ ما برای آینده نشریه این است که در مسیر بین‌اللمی شدن قرار گیرد و اسکوپوس شود. فکر می‌کنم اولین نشریه دانشگاه در اندازه‌ای است که می تواند به این نقطه دست پیدا کند و با همراهی تیم جدید در این مسیر حرکت کنیم. با کسب رتبه های مختلف، مثل رتبه الف وزارت علوم در سالیان پیاپی،رتبه Q1 در طبقه بندی ISI و انتقال ضریب تاثیر از ۴۶ هزارم به بالای ۱ سعی می‌کنیم مقالات بهتری را انتخاب کنیم که جامعه مخاطب اطلاعات مطلوبی را به دست اورد و به صورت کاربردی‌تر استفاده کند. بنابراین، در تعیین داوری ها و اولویت ها بازنگری هایی خواهد شد که بتواند به ارتقای جایگاه نشریه و جامعه مخاطب دانشگاهی کمک کند.»

او در پایان افزود: «در پایان از حمایت‌های بی دریغ مدیر مسئول نشریه، حضرت حجت الاسلام و المسلین دکتر شریعتی و سردبیر محترم نشریه، جناب دکتر شفیع آبادی تشکر می کنم که با حمایت ایشان بنده مرتباً همۀ مقالات را مورد بازبینی قرار دادم. ضمن اینکه نشریۀ ما فاقد کارشناس است و صفر تا صد نشریه را بنده در سامانه انجام می دهم. شاید یکی از نقطه قوت های نشریه ما این باشد که دست های متعددی برای متوقف شدن کار در حوزه های مختلف وجود نداشته است و اساساً کار متمرکز توسط خود بنده پیش رفت. به همین دلیل، اقبال به نشریه ما برای فرستادن مقالات زیاد است و در کوتاه ترین زمان برای رد یا قبول آنها پاسخ می دهیم.ضمن تشکر از مسئولان محترم دانشگاه، آرزومندیم بقیه نشریات دانشگاه هم در این مسیر حرکت کنند و باعث افتخار دانشگاه باشند و به عنوان الگوی دانشگاه کشور در حوزه علوم انسانی بدرخشند.»

مجلۀ «فرهنگ مشاوره و روان درمانی» دانشگاه علامه‌طباطبائی رتبۀ اول نشریات حوزۀ روانشناسی و مشاوره کشور را اخذ کرد

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار