۲۲ خرداد ۱۴۰۱ ۰۸:۵۶
کد خبر: ۳۰۳۹۴۶

عطنا- حوزه «تأمین اجتماعی» یکی از مهم­ترین موضوعاتی است که نظام ­های حقوقی دنیا از دیرباز با آن دست­ و پنجه نرم می­‌کنند و هر یک با توجه به تعریفی که «رفاه» و «تأمین اجتماعی» دارند، نسبت به ارائه خدمت عمومی به شهروندان خود می‌­پردازند. سابقه تشکیل نهاد تأمین اجتماعی در کشور ایران نیز به پیش از انقلاب اسلامی بازمی‌گردد و در آن زمان سه حوزه اصلی حمایت از بازنشستگان، از کارافتادگان و بیکاران و حمایت‌های درمانی از کارگران جزو وظایف اصلی و بنیادین تأمین اجتماعی به شمار می‌رفت. پس از انقلاب اسلامی، اصل 29 قانون اساسی صراحتاً به مسئلۀ تأمین اجتماعی اختصاص یافت و تکلیف دولت در این خصوص را روشن نمود. حال پس از گذشت 43 سال از وقوع انقلاب اسلامی ایران، مقام معظم رهبری در راستای بند 1 اصل 110 قانون اساسی اقدام به ابلاغ سیاست ­های کلی تأمین اجتماعی نموده و چشم ­انداز جدیدی در این حوزه برای دستگاه ­های کشور ترسیم  کردند.

به همین منظور، پژوهشکده سیاست­ پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت در نظر دارد تا راستای تبیین و ترویج سیاست ­های کلی تأمین اجتماعی ابلاغی 21/01/1401 مقام معظم رهبری و تحلیل و بررسی چالش­ ها و چشم ­اندازهای نظام تأمین اجتماعی، نشست علمی و تخصصی را با حضور فاطمه قاسم‌­پور عضو کمیسیون اجتماعی و رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، علی حیدری رئیس کارگروه رفاه و تأمین اجتماعی کمیسیون علمی فرهنگی اجتماعی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نائب ­رئیس هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی، مجتبی همتی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری و مؤلف کتاب «حقوق تأمین اجتماعی» و محمد غریب­شاه کارشناس و متخصص امور اجتماعی برگزار کند.

همچنین در این نشست، گزارش تخصصی- سیاستی «تحلیل و ارزیابی پیش­ نویس سیاست­ های کلی نظام به همراه پیشنهادات اصلاحی» که در کارگروه حکمرانی گروه حقوق و سیاسی پژوهشکده حکمت تهیه و تنظیم شده است مورد ارائه قرار خواهد گرفت.

از جمله حامیان کرسی تخصصی «سیاست ­های کلی تأمین اجتماعی؛ از ابلاغ تا اجراء» می ­توان به خانه اندیشه­ ورزان، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی، انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران و نیز انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه تهران اشاره کرد.

گفتنی است این نشست به دو صورت حضوری و مجازی در روز دوشنبه مورخ 23 خردادماه 1401 از ساعت 10 الی 12 در خانه اندیشه ­ورزان (خانا) واقع در چهارراه ولیعصر برگزار می ­شود و به شرکت­ کنندگان حضوری در این جلسه «گواهی حضور» اعطا می شود.

علاقه ­مندان و متقاضیان حضور در این کرسی تخصصی می‌­توانند با ارسال پیام به آی­دی @hekmat_ac در تلگرام و بله و یا تماس با شماره­ های 66974328-021 و یا 09101456720 ثبت ­نام کنند.

کرسی علمی- تخصصی «سیاست­های کلی تأمین اجتماعی؛ از ابلاغ تا اجراء» برگزار می شود

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار