۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ۰۶:۲۰
کد خبر: ۳۰۳۶۰۸

عطنا - دکتر سید محمد علی تقوی، دانشیار علوم سیاسی و عضو هیات علمی پژوهشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی روز جمعه سیزدهم اسفند ماه با حضور در یک برنامه تلویزیونی در کشور هند در مورد بحران اوکراین اظهار نظر کرد.

این برنامه Debate یا مناظره نام دارد و از یک شبکه تلویزیونی هندی به نام ریپابلیک پخش می شود. در این برنامه علاوه بر مهمان ایرانی، کارشناسان و صاحب نظرانی از از آمریکا، کانادا، هند، مولداوی و چند کشور دیگر حضور داشتند.

دکتر تقوی در این برنامه تصریح کرد: روسیه جنگ اوکراین را آغاز کرده و بنابراین طرف مهاجم محسوب می شود. با این حال، نقش طرفهای غربی و از جمله ناتو در این بحران نباید نادیده گرفته شود.

بحران کنونی اوکراین بی شباهت به بحران موشکی کوبا نیست

وی افزود: اوکراین یک کشور مستقل است و تمامیت ارضی آن و انتخاب های آن ( اعم از تمایل به سمت غرب یا شرق) باید محترم شمرده شود. اما در نظر بگیریم که وقتی شما کشورهای عضو یک پیمان نظامی خارجی را به منطقه خود دعوت می کنید، طبیعتا همسایگان نگران امنیت خود می شوند و واکنش نشان خواهند داد.

دکتر تقوی گفت: بحران موشکی ۱۹۶۲ کوبا را در نظر بگیرید که آمریکایی ها طی آن به شدت واکنش نشان دادند و با تهدید استفاده از سلاحهای هسته ای، مانع از استقرار سلاحهای اتمی در همسایگی خود شدند. بحران کنونی اوکراین هم بی شباهت به بحران موشکی کوبا نیست و دلایلی را برای نگرانی روسیه و نیز سایر کشورهای منطقه از جمله ایران فراهم آورده است. این موارد البته هیچ کدام  تهاجم روسیه به اوکراین را موجه نمی سازند.

برای مشاهده فایل کامل این برنامه می توانید به سایت یوتیوب و این نشانی مراجعه کنید.

بحران کنونی اوکراین بی شباهت به بحران موشکی کوبا نیست

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار