۱۵ اسفند ۱۴۰۰ ۰۵:۵۵
کد خبر: ۳۰۳۶۰۷

عطنا - دکتر غلامرضا لطیفی دانشیار برنامه ریزی شهری و منطقه ای دانشکده علوم اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبائی در گفتگو با عطنا در رابطه با سجایای اخلاقی مرحوم دکتر ابراهیم پاشا گفت:دکتر ابراهیم پاشا(پاشاه) در 17 شهریور سال 1318 در شهر تهران به دنیا امد و دوران تحصیل را در تهران گذراند و از دبیرستان دارالفنون دیپلم ادبی گرفت،سپس در سال 1336 عازم امریکا شد و دوره های لیسانس و فوق لیسانس و دکتری خود را در رشته مدیریت اموزشی از دانشگاه میسوری دریافت کرد.

وی افزود: البته با دریافت مدرک فوق لیسانس و در اوایل تاسیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی با پروفسور طوبا و نیز دکتر فیروز توفیق و دکتر مهدی ثریا و نادر افشار نادری در موسسه فوق همکاری داشتند و از محققان برجسته آن بودند،ایشان از شاگردان جامعه شناس شهیر امریکایی هوبرت ام. بلالاک ، (1926–1991) بود و کتاب مقدمه ای بر تحقیقات اجتماعی او را به فارسی برگرداند که بوسیله سازمان سمت چاپ شده است،اثر ارزشمند دیگر او "نهضت کوفه از دیدگاه روانشناسی اجتماعی"است که قرار بود به عنوان یک فیلم نامه مورد استفاده قرار گیرد.

ایشان گفت: مشارالیه مقالات متعددی را به چاپ رسانده است که هر کدام از دقت و وسواس علمی بالایی برخوردار است و نیز راهنمایی و مشاوره و داوری پایان نامه ها و رساله های زیادی برعهده داشتند. دکتر ابراهیم پاشا عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی بودند و در زمان بازنشستگی(1389) دانشیار پایه ۲۷ بودند. ایشان استادی بسیار منظم، بااخلاق، عملگرا و جدی در تدریس بودند. ایشان با وجدان کاری بالا در تمام کلاس هایشان حضور جدی داشتند و الگوی مناسبی برای اساتید جوان‌تر به حساب می‌آیند چرا که تمام تلاش ایشان ارائه آموزش‌های علمی و لازم به دانشجویان بود.

وی افزود: درس‌های تخصصی ایشان در دانشکده؛ نظریه‌های جامعه شناسی و جامعه شناسی سازمان‌ها بود. ایشان تحت تاثیر نظریه نظم اجتماعی جامعه شناسی امریکایی "تالکوت پارسونز"سعی داشت با استفاده از نگرش سیستمی به شناخت مناسبی در قالب ساختارسازمانهای دولتی دست یابد و به دنبال توجیه مناسب برای دانشجویان در این حوزه بودند. دکتر پاشا در دوره لیسانس و تحصیلات تکمیلی تدریس داشتند.

عطنا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

اینستاگرام                                              تلگرام

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار