۰۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۶:۱۳
کد خبر: ۲۸۵۲۳۷
غفاری در نشست علمی-تخصصی «پژوهش و رسانه‌ها» در سالن اجلاس سران

نشست خبری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دربارۀ همایش بین المللی اربعین برگزار شد.


به گزارش عطنا، غلامرضا غفاری در این نشست خبری در سخنانی گفت: در آستانۀ ایام اربعین قرار داریم، این ایام با رخداد بزرگ فرهنگی، اجتماعی و مذهبی شیعیان مصادف شده است. با توجه به وسعت و گستره این رخداد، فعالیت‌های چندگانه‌ای از نظر فرهنگی، اجتماعی و سیاسی رخ می‌دهد و فرصت مناسبی برای افرادی است که در این راهپیمایی شرکت می‌کنند تا با فرهنگ عاشورا آشنا شوند.


وی ادامه داد: جامعه علمی کشور بر اساس بهره مندی که دارد تلاش می‌کند در این زمینه فعالیت کند‌. از این رو از جامعه دانشگاهی هم برای فعالیت در این خصوص انتظارهایی وجود دارد.


وی گفت: جامعۀ علمی کشور بر اساس توان خود باید از این رخداد بهره‌مند شود. امسال بر این مبنا، شاهد چند رویداد مهم هستیم. یکی از رخدادهایی که از سال قبل آغاز شده، برگزاری همایش علمی و بین‌المللی اربعین است. موضوع برگزاری این همایش با دانشگاه‌های مختلف در میان گذاشته شد، دانشگاه علامه طباطبائی نیز در این زمینه مراسم و همایش‌های مختلفی برگزار کرده بود. با توجه به اهمیت موضوع، دانشگاه پیش‌قدم شد و آمادگی خود را برای برگزاری این همایش بزرگ اعلام کرد.


او در ادامه افزود: این همایش ۸ مهرماه در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار خواهد شد.


معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اندیشمندان کشورهای مختلف در این همایش حضور داشته و آثار خود را هم به این همایش ارسال کرده‌اند.


معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اضافه کرد: در میان جمعیت پیاده روی اربعین جمعیت جوان، آمار بیشتری دارد و در میان این جوانان دانشجویان زیادی حضور دارند که این آمار هر ساله نسبت به سال‌های قبل  بیشتر می‌شود.


غفاری ادامه داد: در کنار این رخداد، اختتامیۀ دومین سوگواره علمی، فرهنگی و هنری است که در ۱۵ مهرماه در دانشگاه شهید چمران برگزار می‌شود. این سوگواره دارای پیشینه قابل توجهی است و نقطه شروع آن از دانشگاه ایلام بوده است. حدود 662 اثر شامل دل‌نوشته، فیلم، عکس و... به این سوگواره ارسال شده است.


وی افزود: امسال تمامی دانشگاه‌ها امکانات لازم را دارند و ابلاغیه‌هایی به دانشگاه‌های مختلف فرستاده‌ایم. به علت شرایط جغرافیایی مختلف، هماهنگی‌های لازم با دانشگاه‌هایی هم که در مسیر قرار دارند، صورت گرفته است. بیش از ۱۸۰ مقاله و چیکده مقاله از کشورهای مختلف منطقه به این همایش ارسال شده است

وحید شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: اربعین جایگاه ویژه‌ای در بخش فرهنگی این وزارتخانه دارد. دانشگاه علامه طباطبائی همچنان که همیشه در راستای اقدامات وزارت علوم فعالیت کرده، در زمینه رویداد اربعین نیز همکاری خواهد کرد.


وی افزود: دانشگاه باید بتواند در بخش علمی این رویداد هم نقش داشته باشد. با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با وزارت کشور مقرر شد ما همایشی درباره اربعین پژوهی داشته باشیم اما همیشه تولیدات علمی در این زمینه محدود بوده است.


شالچی گفت: دانشگاه علامه طباطبائی برای اجرا کردن این تصمیم وارد شد. تاکنون بیش از ۱۸۰ مقاله و چیکده مقاله از کشورهای مختلف منطقه ارائه شده است. پس از داوری‌ها ۱۳۰ مقاله و در نهایت ۳۵ مقاله انتخاب شدند. این مقاله ها به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی چاپ خواهند شد تا این پدیده به صورت درست تببین شود. همچنین بنا شد این پدیده به عنوان رشتۀ میان رشته‌ای مورد توجه  قرار بگیرد.


معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی گفت: ما هنوز ابتدای کار هستیم و ابعاد زیادی وجود دارد که باید  مورد پژوهش قرار بگیرد. علاوه بر این‌ها قرار است هفت پنل و نشست تخصصی در زمینه ابعاد تربیتی، فرهنگی و رسانه‌ای، جامعه شناختی، کلامی و عقیدتی، زائران و میهمانان و به خصوص آینده پژوهی اربعین در این همایش‌ها ارائه شود.


شالچی تصریح کرد: فردا هفت پنل و نشست تخصصی در همایش علمی بین‌المللی اربعین برگزار خواهد شد که از جمله می‌توان به نشست ابعاد تربیتی و روانشناختی اربعین، نشست بُعد فرهنگی و رسانه‌ای اربعین، نشست ابعاد جامعه‌شناختی، نشست کلامی اربعین، نشست زائران و میزبانان و نشست آینده‌پژوهی اربعین اشاره کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر: