۰۱ تير ۱۳۹۸ ۱۳:۰۷
کد خبر: ۲۸۱۱۹۶
دکتر غلامرضا لطیفی، معاون دانشجویی

نشست مشترک معاونان دانشجویی دانشگاه های برتر و مناطق ده گانه کشور به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.


به گزارش عطنا، در ابتدای این نشست، غلامرضا لطیفی، معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی ضمن خوشامدگویی به معاونان دانشجویی حاضر در جلسه در سخنانی گفت: دانشگاه علامه طباطبائی بزرگترین دانشگاه علوم انسانی و اجتماعی کشور است و حدود 17هزار و 400 دانشجو دارد که حدود 60درصد این دانشجویان در مقطع ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند.


او ادامه داد: این دانشگاه در حال حاضر 13 دانشکده دارد و در آینده قرار است این تعداد به 15 تا 16 عدد افزایش پیدا کند. همچنین در این دانشگاه حدود 100 رشته تخصصی و بیش از پنج قطب علمی و 35 نشریه علمی وجود دارد.


لطیفی افزود: علاوه بر این، دانشگاه علامه طباطبائی توانسته است طی سال های اخیر در زمینۀ رتبه های جهانی جهش های زیادی داشته است. در زمینۀ تولید مقالات، کتاب ها و پژوهش های دانشگاهی تلاش های زیادی شده است. در زمینۀ بسته های سیاستی ارائه شده به دولت هم، دانشگاه علامه طباطبائی توانسته است مقام اول را کسب کند.


معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه این دانشگاه از نظر تعداد کرسی های ترویجی، توانسته است رتبۀ اول را در کشور به دست بیاورد، اظهار کرد: ما هنوز اول راه هستیم و این دانشگاه خود را به این موارد محدود نخواهد کرد و گام های بیشتری را با همکاری استادان و دانشجویان برخواهد داشت.


این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه تاکید کرد: دانشگاه ها، موثرترین نهادهای اثرگذار در نظام های جهانی هستند. با ورود به هزاره سوم، ما با بحران های جدی تعلیم و تربیت رو به رو هستیم. رشد فضای مجازی، رشد تکنولوژی، رشد ارتباطات، گسست اجتماعی زیادی را بین نسل ها به وجود آورده است. امروزه نسل دهه هشتادی های ما با دهه هفتادی های ما خیلی متفاوت است.


لطیفی در ادامه گفت که این امر نیازمند این است که ما مقدار زیادی از آموزش های سنتی فاصله گرفته و به سمت شیوه های جدید آموزشی و نوآوری های تکنولوژیکی و در کل نوآوری هایی در عرصۀ آموزش و پژوهش گام برداریم.


وی در ادامه خاطرنشان کرد:  دانشگاه علامه طباطبائی با حمایت مسئولان، گام های جدی ای را در این زمینه ها برداشته است.


او با بیان اینکه دانشگاه ها، مولد سرمایه و تولید هستند، گفت: ما باید نسل دانشجویی را به مسائل زیربنایی سوق بدهیم تا آنها به مسائل روبنایی و سطحی نپردازند.


لطیفی در ادامه بیان کرد: بحث دیگری که در حوزه دانشگاه های امروز کشور مطرح می شود این است که خیلی از مواقع دانشگاه های ما نتوانسته اند در زمینۀ آینده پژوهی و آینده نگاری در مورد وضعیت کشور بتوانند به یک وضعیت ایده پردازی مناسبی برسند. همانطور که می دانید نرخ رشد جمعیت کشور ما نزدیک 1درصد است. این نرخ رشد در حالت کاهندگی قرار دارد. پنجرۀ جمعیت کشور ما تا سال 2050 میلادی برآورد جمعیتی در حدود 110میلیون جمعیت خواهد بود که بیش از 30درصد این جمعیت، جمعیت 60 سال به بالا است و ما نتوانسته ایم هنوز در نظام دانشگاهی خود برای بحث سالمندی جمعیت خود راهکارهای جدی ای را به وجود بیاوریم.


این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه تاکید کرد: از طرف دیگر، بحث اشتغال جوانان است. یعنی اشتغالی که عمدتاً نگاهشان، نگاه اشتغال دولتی است. ما باید به نگاه به بیرون، برون سپاری ها، توانمندی ها و کارآفرینی ها توجه جدی داشته باشیم. خصوصی سازی در ایران بد جا افتاده است و عملکرد خصوصی در ایران مناسب نیست. ما باید بتوانیم از ظرفیت های نهفتۀ جامعه استفاده کنیم و این پتانسیل در بین دانشگاهیان و دانشجویان وجود دارد.


او ادامه داد: ما دانشجویان بسیار کارآفرینی داریم. چگونه می توانیم از این ظرفیت های نهفته دانشگاهی خود استفاده کنیم؟ چه اقداماتی را می توانیم به انجام برسانیم که جلوی روند مهاجرت های جوانان را بگیریم؟


لطیفی در پایان گفت: از دانشگاه های سطح یک، توقع بیشتری می رود و جامعه انتظار بیشتری از آنها دارد. نسل جوان دانشجویی، نسلی انتقادی است. در نهایت ما باید بتوانیم به وضعیتی برسیم که برای جامعه اسلامی زیبنده باشد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار