۰۷ بهمن ۱۳۹۴ ۰۱:۴۸
کد خبر: ۲۶۹۷۶

چهاردهمین همایش «ستارگان محراب» با هدف تجلیل از مقام شامخ مرحوم آیت الله سید محمدرضا علوی تهرانی و با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان، روز پنجشنبه ٨ بهمن برگزار می شود.


به گزارش عطنا به نقل از مهر، چهاردهمین همایش «ستارگان محراب» با هدف تجلیل از مقام شامخ مرحوم آیت الله سید محمدرضا علوی تهرانی برگزار می شود.


این نشست در ادامه سلسله نشست های ستارگان محراب (بزرگداشت مفاخر ائمه جماعات تهران) روز پنجشنبه ٨ بهمن ماه همزمان با نماز مغرب و عشاءو با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین شیخ حسین انصاریان، در مسجد حضرت امیر(ع) به نشانی خیابان کارگر شمالی، مقابل پمپ بنزین برگزار می گردد.


گذری بر زندگی نامه مرحوم آیت الله سید محمدرضا علوی تهرانی


آیت الله سید محمدرضا علوی تهرانی در اسفند ماه سال ١٠٣٥ شمسی در خاندانی از اهل فضیلت وتقوا دیده به جهان گشود و پدرش نام محمدرضا و لقب «شمس الدین» را برایش برگزید.


اجدادش تا پنج قرن پیش، همگی از علما و روحانیون نامدار عصر خویش بودند. پدر بزرگوارش «آیت الله سیدمحمدباقر علوی تهرانی» از علمای تهران و مادرش نیز زنی فاضل بود که در دانش سرا تحصیل کرده بود و معلم قرآن بود.


ایشان نیز از پنج سالگی تحصیلات رایج آن روزگار را شروع نمود وسپس با تغییر شیوه تحصیلی، موفق  به اخذ مدرک کارشناسی در رشته حقوق از دانشگاه تهران شد.


همزمان با تحصیلات دانشگاهی، به دروس حوزوی نیز اهتمام داشت و دروس سطح را نزد علمای بزرگ تهران طی نمود و در ادبیات، منطق، اصول، هیأت، فلسفه و عرفان از محضر اساتید نامداری همچون آیات اعظام «شاه آبادی»، «شعرانی»، «محمدتقی آملی»، «احمد آشتیانی»، «مهدی آشتیانی»، «سید کاظم عصار» و «فاضل تونی» بهره ها برد.


سپس برای تکمیل تحصیلات حوزوی، به شهر مقدس قم مشرف شد ودر آنجا نیز از درس اساتید و مراجع عالی قدر زمان، همچون آیات اعظام «بروجردی»، «حجت»، «امام خمینی(ره)»، «محقق داماد»، «گلپایگانی» و «علامه طباطبایی» استفاده نمود. ایشان با سختکوشی فراوان به درجه اجتهاد نائل آمد و ازآیات اعظام «امام خمینی(ره)»، «خویی»، «حکیم»، «کاشف الغطا» و «اصطهباناتی» اجازاتی در اجتهاد اخذ نمود.


در سال ١٣٤٥ شمسی با ارتحال پدر بزرگوارش به تهران عزیمت نمود و به ترویج معارف الهی وتدریس دروس سطح و خارج و اقامه جماعت در «مسجد سپهسالار قدیم» واقع در بازارچه مروی پرداخت.


در سال ١٣٥١، به «مسجد حضرت امیر «علیه السلام»» در خیابان کارگرشمالی آمد وبه تبلیغ، تدریس و اقامه نماز جماعت پرداخت. در همان سال نیز در مجاورت مسجد «مکتب حضرت امیر «علیه السلام»» را بنا نهاد.


آنچه در سیر ایشان بسیار جلوه می کرد، ارادت خاصش به ساحت مقدس اهل بیت «علیهم السلام» بود. همواره در مجالس عزاداری اهل بیت «علیهم السلام» چه در مسجد و چه در بیت خویش، تمامی سعی و همت خود را به کار می گرفت و می فرمود: «مجلس، هم باید مجلس قال باشد و هم حال» یعنی هم از معارف اهل بیت «علیهم السلام»   گفته شود و هم عزاداری وذکر مصیبت انجام شود. در جلسات هفتگی صبح های جمعه که از یادگاری های ایشان است و هر هفته برقرار است، زودتر ازهمه حاضر می شد و درتجهیز وآماده سازی آن کمک می کرد.


عصر عاشورا و بعد از اتمام مجلس عزاداری در حسینیه، پیشاپیش دسته عزاداران حسینی با پای برهنه به سمت مسجد حرکت می کرد و در مصیبت حضرت سیدالشهداء «علیه السلام» اشک می ریخت وعزاداری می کرد.


ایشان همچنین تاکید بسیاری بر برگزاری هرچه با شکوه تر اعیاد و مخصوصاً عید غدیر و نیمه شعبان داشت و آن دو را هویت و اعتقاد شیعه می دانست.


او که در حدود ٢٤ سال به فعالیت در مسجد و حسینیه حضرت امیر «علیه السلام» پرداخته بود، سرانجام در ٢٣ آبان ماه ١٣٧٥ شمسی در اولین روز ماه رجب، دعوت حق را لبیک گفت و به سرای باقی شتافت.


پیکرش پس از تشییع از حسینیه تا مسجد به حرم حضرت عبدالعظیم حسنی «علیه السلام» منتقل شد و در آن مکان مقدس و در جوارضریح آن بزرگوار به خاک سپرده شد.


نقل شده است که ایشان در حدود بیست روز قبل از ارتحال، وقتی از بیمارستان به منزل منتقل می شدند فرموده بود: دوست خوبی از من دعوت کرده است تا من بروم.


به ایشان اصرار شد چه کسی که چه کسی از شما دعوت کرده است؟ اما چیزی نفرمودند ولی بعد از چندین مرتبه اصرار، فرمودند: مهمان حضرت امام محمد باقر «علیه السلام» هستم.


تاکنون مراسم بزرگداشت برای آیت الله برهان، آیت الله شیخ محمد حسین زاهد، آیت الله شاه آبادی، آیت الله مهدوی کنی، آیت الله خوانساری، آیت الله خوشوقت، آیت الله شیخ مرتضی زاهد، آیت الله حدیدی، آیت الله فیروز آبادی و آیت الله ایروانی و آیت الله انواری و ملاعلی کنی، آیت الله محمد تقی آملی برگزار شده که همگی با استقبال خوبی مواجه شده اند.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار