۱۳ تير ۱۳۹۵ ۱۹:۳۰
کد خبر: ۴۲۸۳۰

محمدقلی یوسفی اظهار داشت: وقتی بیش از 80 درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت است، به طور خودکار نرخ گذاری سود سپرده‌ها و تسهیلات به صورت دستوری پیاده می‌شود و از این رو اینکه بگوییم دولت به صورت دستوری از سود بانکی کاسته است، درست نیست.


به گزارش عطنا به نقل از ایرنا، این اقتصاددان تاکید کرد: اگر شرایط اقتصاد ایران همانند کشورهایی با اقتصاد آزاد و بخش خصوصی فعال و قدرتمند بود، شرایط بازار بر تعیین نرخ سودهای بانکی اثرگذار می‌شد.


یوسفی افزود: دولت تصور می‌کرد با روش بالا نگه داشتن نرخ سود، بخش قابل توجهی از نقدینگی جمع آوری می‌شود و می‌تواند بخشی از تورم را مهار کند.


استاد دانشگاه علامه طباطبائی می‌گوید، کاهش نرخ سود بانکی اقدامی ارزشمند است که می‌تواند یکی از نتایج آن تزریق پول به جامعه یا رونق بخشیدن به فضای تولید باشد.


یوسفی مشکل امروز اقتصاد ایران را در بخش عرضه اقتصاد دانست و گفت: باید منابع بانکی را به سمتی هدایت کرد که بخش‌های مولد از آن استفاده کنند.


وی یکی از نتایج کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی را حرکت بخشی از سرمایه‌ها به سمت بازارهای دیگر مالی از جمله ارز یا طلا عنوان کرد و گفت: با توجه به روند افزایشی قیمت طلا بعید نیست برخی بخواهند سرمایه‌های خود را به سمت این بازار هدایت کنند.


براساس توافق بانک‌های دولتی و خصوصی، نرخ سود سپرده‌های یکساله بانکی از ابتدای تیرماه جاری از 18 درصد به 15 درصد کاهش یافت و شورای پول و اعتبار نیز در جلسه هشتم تیر ماه خود آن را تایید و تصویب کرد.


این شورا همچنین سه شنبه شب (هشتم تیرماه) نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را حداکثر 18 درصد تعیین کرد.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر: