۱۴ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۱
کد خبر: ۲۵۷۲۹۴
roگرامیداشت روز جهانی جهانگردی در دانشگاه علامه طباطبائی

همایش روز جهانی گردشگری با عنوان «گردشگری و تحول دیجیتال» و رونمایی کتاب «جغرافیای گردشگری در ایران» به همت گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده مدیریت و حسابداری این دانشگاه برگزار شد.


به گزارش عطنا، همایش روز جهانی گردشگری با عنوان «گردشگری و تحول دیجیتال» چهارشنبه، 11 مهرماه به همت گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبائی در دانشکده مدیریت و حسابداری این دانشگاه برگزار شد.


در این همایش همچنین از کتاب جغرافیای گردشگری ایران نوشته علی دلشاد، دانشجوی دکترای دانشگاه علامه طباطبائی و دکتر محمود ضیایی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی رونمایی شد. این کتاب به معرفی ویژگی‌های گردشگری استان‌های مختلف ایران به تفکیک می‌پردازد.


 دکتر مجتبی محمودزاده، استاد مدیریت جهانگردی دانشگاه علامه طباطبائی و دبیر اجرایی این همایش با بیان اینکه نسبت به تخصصی بودن موضوع استقبال خوبی از سوی دانشجویان و استادان شده بود، اظهار کرد: هر سال گروه جهانگردی دانشگاه علامه طباطبائی همایشی به مناسبت روز جهانی جهانگردی برگزار می‌کند.


وی درباره روند برگزاری این همایش یادآور شد: ما از یک ماه  قبل برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دادیم و چند تن از اعضای هیئت علمی گروه مدیریت جهانگردی از جمله دکتر محمدرضا تقوا، دکتر ابوالفضل تاج‌زاده و دکتر فاطمه یاوری‌گهر زحمت تهیه و ارائه مقالات علمی خود برای این همایش را تقبل کردند.


دبیر اجرایی همایش روند اطلاع‌رسانی همایش را خوب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به تخصصی بودن همایش، اطلاع‌رسانی آن از طریق دانشجویان و در کانال‌های مختلف دانشجویی و گروه‌های فضای مجازی منتشر شد.


گفتنی است این برنامه هر سال بین پنجم تا دوازدهم مهرماه برگزار می‌شود که یکی از بزرگترین همایش‌های از این دست مربوط به سال 94 بود که در برج میلاد برگزار شد.


جالب است بدانید که از دیرباز و پیش از آنکه روزی از سال به عنوان روز جهانی گردشگری در نظر گرفته شود، نشست هایی توسط سازمان جهانی گردشگری در کشورهای مختلف برگزار می شد تا اینکه در ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۷۹ در نشستی در کشور اسپانیا این روز را به عنوان روز جهانی گردشگری با نام بین المللی "World Tourism Day" و به اختصار "WTD" برگزیدند.


بر اساس تصمیم سازمان جهانی گردشگریِ سازمان ملل متحد از سال ۱۹۸۰، روز ۲۷ سپتامبرِ هر سال به عنوان روز جهانی گردشگری در سراسر دنیا جشن گرفته می شود. انتخاب و تصویب این روز، اتفاق مهمی در صنعت گردشگری به حساب می آید و نقطه عطفی را در گردشگری جهانی به وجود آورده است. انجام برنامه های مختلف در این روز با این اهداف صورت می گیرد: بالا بردن سطح آگاهی در مورد نقش گردشگری در جامعه جهانی و نشان دادن نحوه تاثیرات گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در اقصی نقاط جهان.


دلیل انتخاب ۲۷ سپتامبر این است که در این روز، فصل سفر در نیم کره شمالی پایان می یابد و در نیمکره جنوبی آغاز می شود. در این زمان بسیاری از مردم در سراسر جهان به سفر و گشت و گذار  فکر می کنند.


عکس: علی صداقت و زهرا عسکری-عطنا


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* captcha:
* نظر:
پر بازدیدها
آخرین اخبار